Koronavirus

Řada lidí už nenosí roušky. Z porušování opatření se stala norma, říká expert

Během pandemie selhaly nejen autority, ale i obyčejní lidé. Spousta lidí proto nedodržuje vládní opatření. Myslí si to sociolog Vojtěch Bednář. Pravidla by podle něj měla být jednoznačná, vymahatelná a srozumitelná.

Nošení respirátorů mnozí Češi začali bojkotovat. Zatímco na začátku pandemie lidé šili roušky a dodržovali pravidla, postupně se začalo objevovat stále více obyvatel, kteří je porušují.

"Byli jsme vystavení množství protichůdných informací, nejednoznačnostem ze strany našich autorit a ze strany těch, kteří nás nějakým způsobem vedou a organizují," řekl ve čtvrteční Snídani s Novou sociolog Vojtěch Bednář. Postupně v tom lidé přestali podle něj nacházet smysl. Někteří se tedy rozhodli pravidla nedodržovat.

Lidé, kteří se pravidly nadále řídili, nedostatečně nutili ostatní k dodržování. "Stalo se tedy to, že těch, kteří porušují, bylo více a více. Z nedodržování pravidel se stala malá norma," myslí si Bednář.

Problém je podle sociologa v tom, že normy porušuje až příliš mnoho lidí. Ostatní nemají sílu je k dodržování donutit. "Když sedíte v hromadné dopravě vedle člověka, který nemá respirátor, řeknete mu, ať si ho nasadí? Velmi pravděpodobně ne," konstatoval. Tím podle něj i ukazujeme dalším, kteří roušku nosí, že není veliké zlo, když si ji sundají.

Pravidla by podle Bednáře měla být jednoznačná, vymahatelná a srozumitelná. Vláda by měla jasně ukazovat, co je správné a co očekává od občanů. Podobně by se měli chovat například i lidé ve vedení firem. "Musí také fungovat kontrola dodržování toho pravidla," dodal Bednář.

Související obsah

Vysoké tresty za porušování ale podle něj nedávají smysl. "Když ta pravidla nedodržuje velké množství lidí, paradoxně by to mohlo vést k tomu, že se bude porušovat ještě víc," tvrdí. Ostatní by se mohli totiž rozhodnout, že se proti nařízením postaví také.

Dalším problémem je v české společnosti podle Bednáře otázka očkování. Tomu rozumí jen úzká skupina expertů, těm bychom tedy měli věřit. "Bohužel internet je plný naprosto protichůdných informací. Ty mají tu vlastnost, že po formální stránce vypadají jako zprávy. Mnoho z nich jsou ale otevřené lži a manipulace," popsal.

Pro společnost by bylo nejlepší, kdyby stát jasně řekl, co je správně a rozdal znovu karty. "Mělo by se zavést pravidlo, které se bude kontrolovat. Za mě by tímto pravidlem bylo povinné očkování," prohlásil.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz