Koronavirus

Omikron do několika měsíců zaplaví Evropu, varuje zdravotní agentura

Omikron do několika měsíců zaplaví Evropu, varuje zdravotní agentura
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Obávaná varianta covidu-19 omikron představuje pro starý kontinent velkou hrozbu, upozornilo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Už za měsíc se prý může touto mutací nakazit více než polovina Evropanů. Opatření podle expertů omikron nezastaví.

Nová varianta koronaviru omikron se nezadržitelně šíří. Podle ECDC by do měsíce mohla tato nakažlivější mutace představovat přes polovinu aktivních případů v Evropě, informoval portál NDTV.

ECDC tvrdí, že odhad šíření varianty omikron vychází z vývoje situace v Jihoafrické republice. Zatím není definitivně jisté, zda je skutečně o tolik nakažlivější než dosud známé mutace. Podle expertů je nezbytný sběr dalších dat. Celosvětově se zatím potvrdilo nejméně 352 případů v 27 zemích. Ve 13 evropských zemích je 70 případů nákazy touto variantou.

Související obsah

​Nákaza se nejvíce šíří v domácnostech a mezi známými. Omikron zatím nemá žádné známé oběti. Státy postupně zpřísňují opatření pro cestující z Jižní Afriky. Masivní rozšíření omikronu prý ale dokáže zpomalit nanejvýš o dva týdny.

Petra Hnyková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz