Koronavirus

Varianta omikron se šíří světem. Potvrzená je už i ve Spojených státech

Výskyt nové mutace koronaviru omikron se potvrdil už minimálně ve 26 zemích. Podle Světové zdravotnické organizace je sice tato mutace mnohem více nakažlivá, ale vypadá to, že na ni vystačí současné vakcíny.

Poslední zemí, která potvrdila nákazu variantou omikron, jsou Spojené státy. První potvrzený případ hlásí Kalifornie.

"V San Franciscu jsme zaznamenali úplně první případ nákazy variantou omikron ve Spojených státech. Tento člověk nedávno přicestoval z Jižní Afriky," informovala starostka San Francisca London Breedová.

Související obsah

Omikron poprvé zachytili právě v Jižní Africe, zpětným testováním se přitom nedávno zjistilo, že nakažlivější varianta měla být už o týden dřív v Evropě.

Evropa je momentálně ze všech kontinentů koronavirem zasažená nejvíce. Nejvyšší počty nových případů v přepočtu na obyvatele má Česko, Slovensko a Belgie.

Portugalsko se vrací do nouzového stavu a zpřísňuje kontroly na hranicích. Navzdory téměř 87% proočkovanosti v zemi počty nakažených stoupají. Počet hospitalizací je ale mnohonásobně nižší než při předešlých vlnách. V zemi se snaží naočkovat co nejvíce lidí třetí dávkou.

Související obsah

"Otevřeli jsme nové očkovací centrum, které bude otevřené každý den. Dokážeme tu denně naočkovat až 6 000 lidí," uvedla Eunice Carrapiçová, ředitelka zdravotních center v severním Lisabonu.

Zpřísňovat opatření se chystá také Německo. V zemi chtějí rozšířit zákazy pro neočkované. O nových pravidlech budou ve čtvrtek s premiéry spolkových zemí jednat dosluhující kancléřka Angela Merkelová a její nástupce Olaf Scholz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz