Zahraničí

Trest za potrat stejný jako za vraždu? V Polsku jednali o dalším zpřísnění zákona

Trest za potrat stejný jako za vraždu? V Polsku jednali o dalším zpřísnění zákona
Zdroj: ENEX

Polský Sejm ve čtvrtek projednával návrh o úplném zákazu potratů. Ten považuje ukončení těhotenství za vraždu, a to i v případě znásilnění. Za porušení tohoto zákona by ženám hrozilo 5 až 25 let vězení nebo rovnou doživotí.

Na čtvrtečním jednání polský parlament zamítl návrh na zpřísnění protipotratového zákona. Informoval o tom portál TVN24.pl. Hlasovalo proti němu 361 poslanců, 48 bylo proti zamítnutí a 12 se zdrželo hlasování. 

Zamítnutý návrh přistupoval k přerušení těhotenství jako k vraždě. Ženám by tak za jeho porušení hrozilo až 25 let vězení nebo v krajní situaci doživotí. Zrušil by také dvě současné výjimky, kdy je možné potrat podstoupit. A to v případě ohrožení života nebo zdraví těhotné ženy, nebo v případě, kdy bylo těhotenství způsobeno znásilněním.

Související obsah

S návrhem přišla Nadace Pro  Prawo do Życia (Pro - Právo na život) a Sejmu ho předložil Výbor pro legislativní iniciativu "Stop potratům". Celkem návrh získal 130 tisíc podpisů. Odůvodnění celého projektu představil zástupce Výboru pro legislativní iniciativu Mariusz Dzierzawski, který prohlásil, že "embryo, embryo, plod je člověk".

Začátkem roku začal v Polsku platit striktní zákon o potratech. Ten mimo jiné doktorům zakazuje interrupci, pokud je u plodu detekovatelný srdeční tep. Následkem tohoto opatření pak koncem září zemřela třicetiletá žena, ve které umíral plod se závažnými vývojovými vadami.

Doktoři se však drželi zákona a interrupci provedli až po smrti plodu. Bohužel pro pacientku bylo příliš pozdě. Nastal u ní septický šok, který skončil její smrtí. Reakcí na tuto událost byly rozsáhlé protesty a silný odpor k zákonu o potratech, který je v Polsku nejpřísnější z celé Evropy. 

Tisíce lidí v Polsku protestovaly proti zákazu potratů. Podívejte se na reportáž:

afo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz