Domácí

Petřínská rozhledna svítila v barvách SAE, důvod mnohé překvapil

Do netradičních barev červené, zelené, bílé a černé se ve čtvrtek oděla Petřínská rozhledna v Praze. Rozsvítila se totiž v barvách Spojených arabských emirátů. Emiráty dnes slaví padesátiny, a tak jsme jim oplatili jejich přání ke vzniku samostatné československé republiky. 28. října se tam totiž rozzářil v našich barvách nejvyšší mrakodrap světa Burdž Chalífa.

Petřínská rozhledna se ve čtvrtek rozsvítila v barvách Spojených arabských emirátů. Ty slaví 50. výročí svého vzniku. Čechy to ale překvapilo. Co barvy znamenají, nevěděl téměř nikdo. "Žlutá, bílá, zelená a červená. To má něco společného s Aidsem ne?" uvedl muž v anketě TV Nova.

Přes 800 metrů vysokého Burdž Chalífu ale Petřínská rozhledna rozhodně nepřekoná. Musela by se postavit na sebe 14krát. I tak je prý čtvrteční gesto pro vztahy obou zemí významné. 

"My jsme vyšli vstříc požadavku ambasády Spojených arabských emirátů zde v České republice, která žádala o to, abychom nasvítili Petřínskou rozhlednu k padesátému výročí Spojených arabských emirátů. A zároveň se jedná o určitou reciprocitu, jelikož v loňském roce byla nasvícená budova Burdž Chalífa ve Spojených arabských emirátech v barvách Československa," řekl mluvčí magistrátu hl. města Prahy Tadeáš Provazník.

Související obsah

​Osvětlování budov u příležitosti různých výročí u nás začíná být v módě. Budovy už tradičně září v barvách trikolóry 17. listopadu. "Co se týká ať už rozsvěcení, nebo zhasnutí památek, tak pak se jedná o určité symbolické gesto. Může se jednat o upozornění na nějakou iniciativu, jako bylo zhasnutí padesáti památek v Praze," vysvětlila zakladatelka Institutu politického marketingu Alžběta Králová.

Do fialové barvy se zas oděly stavby na počest zdravotníků zachraňujících předčasně narozené děti. Koncem listopadu upozorňuje červená barva na pronásledování lidí kvůli víře a oranžová na násilí na ženách. Začátkem května zas modrá připomíná Světový den plicní hypertenze.

Související obsah

​"Vlastně se dá říct, že to je trend po celém světě. Například na den svatého Patrika, tak je rozsvěcováno mnoho budov po celém světě, a my tento trend následujeme," dodal Provazník.

Skutečnými přeborníky jsou pak v této disciplíně Američané. Slavný newyorský mrakodrap Empire State Building je svým nasvícením už pověstný. Barvy mění téměř neustále.

Jan Houška, TN.cz, Anna Jermanová TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Souostroví Tonga zasáhlo dva týdny po výbuchu sopky silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Jižním Pacifiku, které se ještě zdaleka nevzpamatovalo z výbuchu sopky a tsunami v polovině ledna, zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy 6,2 magnituda měly epicentrum v hloubce 14 kilometrů pod hladinou moře asi 200 kilometrů od ostrovů. O následcích nejsou zatím informace, neboť spojení se světem je po sopečné erupci téměř přerušeno.

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Píše se na Deník.cz