Domácí

Stíhání Štrougala a Vajnara nekončí. Do případu se vložil Ústavní soud

Žalobci se musí znovu zabývat případem Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Vysoce postavení funkcionáři předlistopadového režimu byli obžalovaní kvůli použití střelných zbraní na československých hranicích. Obžaloba jim kladla za vinu podíl na smrti lidí, kteří se před rokem 1989 pokusili přes hranice uprchnout. Městské státní zastupitelství v Praze stíhání zastavilo kvůli jejich zdravotnímu stavu, Ústavní soud ale rozhodnutí zrušil.

​O zastavení trestního stíhání bývalého předsedy vlády Lubomíra Štrougala (96 let) a bývalého ministra vnitra Vratislava Vajnara (91) rozhodlo nepravomocně loni v září Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1. Pravomocné rozhodnutí o zastavení trestního stíhání pak vydalo Městské státní zastupitelství v Praze letos v květnu.

Podle obvodního státního zastupitelství není ani jeden z mužů v takovém zdravotním stavu, aby byli schopni trestní stíhání vnímat, i když zločin spáchali. Proti tomu se stěžovatelé odvolali s tím, že znalci, kteří případ posuzovali, měli být vyloučeni pro podjatost. 

"Jeden ze znalců byl členem KSČ, v době nedemokratického režimu byl jako voják (důstojník) zařazen u útvaru protivzdušné obrany a disponoval prověrkou, která mu umožňovala přístup k přísně tajným dokumentům. Obdobnou prověrku pak v době nedemokratického režimu měl i druhý ze znalců," uvedl v tiskové zprávě k případu Ústavní soud a dodal, že Městské státní zastupitelství jejich stížnost zamítlo s tím, že jejich stížnosti o podjatosti znalců nesvědčí.

Související obsah

Ústavní soud ale ve čtvrtek dal za pravdu stěžovatelům a rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze zrušil. "Ústavní soud připomněl, že s právem na život je spojeno i právo na účinné vyšetřování případů, kdy byl lidský život ohrožen či kdy došlo k zabití člověka. Právo na účinné vyšetřování se přitom vztahuje i na skutky, k nimž došlo před účinností Listiny základních práv a svobod," uvedl soud.

Podle Ústavního soudu je při vyšetřování takových skutků nutné postupovat nezávisle, nestranně, důkladně, dostatečně a pod kontrolou veřejnosti za aktivní účasti poškozeného. Závěry vyšetřování pak musí být založeny na objektivní a nestranné analýze.

Související obsah

"Proto se nesmí opírat o poznatky znalce, o jehož nestrannosti lze mít důvodnou pochybnost. Nestačí tedy, že se znalec subjektivně necítí být podjatý, ale i objektivně nahlíženo musí být vyloučeny oprávněné pochybnosti o jeho nestrannosti," sdělil soud.

Kvůli nevhodným znalcům, kteří případ posuzovali, Ústavní soud usnesení městského soudu zrušil. "Z posudků znalců, o jejichž nestrannosti panuje pochybnost, již orgány činné v trestním řízení nemohu dále vycházet," dodal soud.

Lubomír Štrougal, Vratislav Vajnar a Miloš Jakeš, který v loňském roce zemřel a na nějž se stíhání taktéž vztahovalo, měli podle kriminalistů informace o střelbě na československých hranicích a měli dávat pokyny ministrům, jaké právní předpisy přijmout. Pro jejich nečinnost pak bylo zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili hranice překročit. Nejméně sedm dalších lidí bylo zraněno. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz