Domácí

MeSES v doporučeních přitvrzuje. Testy ve školách 2x týdně a roušky nonstop

MeSES v doporučeních přitvrzuje. Testy ve školách 2x týdně a roušky nonstop
Zdroj: Getty Images

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) připravila seznam doporučení, která mají vést ke klidnějším vánočním svátkům. Tým odborníků mimo jiné navrhuje, aby se děti ve školách testovaly dvakrát týdně stejně jako v Německu nebo Rakousku. Zároveň chce zavést povinnost nošení ochrany dýchacích cest během výuky i kolektivních volnočasových aktivit.

Všichni školáci by se podle MeSES měli testovat v pondělí a ve čtvrtek, ideálně formou "test-to-stay". To znamená, že se děti s rizikovým kontaktem umístí do tzv. modifikované karantény. Do školy se budou chodit každé ráno testovat, jinak neopustí své bydliště. Odborníci tvrdí, že by se díky této strategii sjednotil postup na všech školách a snížila se zátěž hygienických stanic. 

Klasickou chirurgickou ústenku nebo respirátor by měli žáci nosit permanentně, nejen ve společných prostorech školy. Kromě toho MeSES v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem doporučuje do Vánoc omezit hodiny tělesné nebo hudební výchovy a další aktivity, u kterých není praktické vyžadovat ochranu dýchacích cest.

MeSES se podobně staví i k testování na pracovišti. I to by mělo probíhat dvakrát týdně a mělo by se týkat všech bez ohledu na to, jestli mají postinfekční nebo postvakcinační imunitu. Zároveň přikládají novou důležitost samotestům, které by lidé mohli využívat před návštěvou příbuzných. "Konkrétně by bylo vhodné umožnit například úhradu ze zdravotního pojištění na nákup např. 5 kusů samotestů měsíčně," uvádí stanovisko MeSES.

Související obsah

Nově se Mezioborová skupina pro epidemické situace staví také k uznávání pozitivity antigenních testů. Doposud platilo, že si člověk na základě pozitivního antigenního test musel výsledek potvrdit laboratorně provedeným PCR testem. Kvůli přetížení odběrových míst by měl být jako SARS-CoV-2 pozitivní uznán každý, komu vyjde pozitivně i profesionálně provedený antigenní test.

Související obsah

​Ve stanovisku skupiny nechybí ani zmínka o možnostech, které by vedly neočkované ke změně názoru. Spuštěním systému automatizované registrace a rezervace pro lidi v ohrožené věkové skupině 55+ by těmto osobám přišla písemná pozvánka na očkování v daném termínu a na dané místo, a tím by jim odpadly starosti s administrativou.

Motivovat odpůrce očkování by mohlo podle MeSES také zavedení dvoudenní státem hrazené nemocenské po očkování, díky které by nemuseli řešit obavy z krátkodobých vedlejších účinků vakcíny a následně snížení příjmu.

Mezioborová skupina pro epidemické situace v souvislosti s vánočními svátky zároveň připomíná omezení kontaktů mimo stabilní síť: "Při zásadní změně kontaktních vzorců, k jakým dochází v období Vánoc, vzniknou nové kontakty mezi lidmi, kteří nejsou chráněni imunitou, a nakaženým."

Podívejte se na reportáž z Televizních novin, která se věnuje výzvě MeSES k pravidelnému testování:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz