Domácí

Agresivita vůči politikům a zdravotníkům roste, útoky už řeší policie

Pokus o napadení premiéra Andreje Babiše (ANO) není zdaleka jediným incidentem z poslední doby. S další vlnou pandemie se objevují i časté útoky na zdravotníky nebo zaměstnance ministerstva zdravotnictví. Například o víkendu někdo poškodil auta zaměstnanců u kladenské nemocnice.

Propíchané pneumatiky, ulomená zrcátka a poškrábaný lak. Tak dopadlo o víkendu 12 aut sestřiček a lékařů v nemocnici v Kladně. "U budovy A, urgentního příjmu došlo k incidentu, při kterém bylo poškozeno několik aut," uvedla mluvčí nemocnice Barbora Pittnerová.

A tento týden se na internetu objevilo video dvou mužů, kteří si to s předsedou lékařské komory Milanem Kubkem přišli vyříkat přímo na polikliniku. Uvnitř ho nenašli, a tak si na něj počkali venku. "Není mi příjemné o tom hovořit, ale s jednou věcí se smířit odmítám, a to jsou útoky na mé děti a na moji rodinu," svěřil se Kubek.

Související obsah

​Útokům čelila i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Přímo před jejím domem na Ostravsku se začátkem listopadu sešly desítky lidí, pokřikovaly na ni a prý se i dobývaly dovnitř. Hlavní hygienička musela mít po útocích dokonce několik dní policejní ochranu.

"U čtyř z pěti mediálně známých útoků jsme již pachatele dopadli a vedeme s nimi řízení," uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.

"Už se to týká i ambulantních lékařů, praktických lékařů, mnozí z kolegů dostávají nenávistné vzkazy od pacientů," řekl předseda sdružení praktiků Petr Šonka.

Související obsah

Kriminalisté také sledují internet a díky tomu už stíhají desítky lidí. "Za nebezpečné vyhrožování hrozí trest odnětí svobody až tři roky," dodal Moravčík.

S vyhrožováním se setkal i exministr zdravotnictví Roman Prymula. Jeho nástupci Janu Blatnému dokonce přinesli přímo před dům rakev.

Lékař Stanislav Popela promluvil k narůstající agresivitě vůči zdravotníkům:

Jan Houška, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz