Počasí

Sníh a ledovka zasáhly Česko. Někde způsobily problémy v dopravě

Sníh, ledovka a silný vítr od sobotního rána komplikují v Česku na některých místech dopravu. Dálnice D8 byla částečně uzavřená, na dálnici D1 ve směru na Prahu u Humpolce se stala hromadná dopravní nehoda a na některých místech nejezdí vlaky, jinde už byl provoz od rána obnoven. Český hydrometeorologický ústav vydal na sobotu výstrahu pro jihovýchodní a severovýchodní část České republiky. Týká se silného větru a ledovky, která se může tvořit až do nedělního rána.

Husté sněžení komplikuje od rána provoz v některých částech Česka. Ráno byla částečně uzavřená dálnice D8 pro nákladní dopravu kvůli nehodě kamionu, který uvázl a bránil provozu. Na dálnici se tvořily kolony.

"Okolo půl jedenácté byl kamion odtažen a doprava byla obnovena. Osobní auta můžou projíždět po celou dobu," řekla redakci TN.cz po poledni mluvčí policistů Ústeckého kraje Alena Bartošová. 

Související obsah

Hromadná dopravní nehoda se stala na 94. kilometru D1 ve směru na Prahu u Humpolce. Podle řidičů za ni mohlo husté sněžení a zledovatělá vozovka. Při nehodě se srazila čtyři osobní auta a jedna dodávka.

U Humpolce se stala v sobotu dopoledne hromadná dopravní nehoda:

Sníh způsobil komplikace také v hlavním městě, v některých částech Prahy nejezdila městská hromadná doprava. Pražská integrovaná doprava na twitteru informovala o tom, že z důvodu dopravních komplikací dochází v celé síti k nepravidelnostem. V oblasti Mělníka měly autobusy zpoždění v řádu desítek minut.

Problémy v Praze měli ráno i řidiči aut. Silnice jsou aktuálně už odhrnuté. "Vzhledem k počasí evidujeme v Praze zvýšený počet dopravních nehod. Za posledních 20 minut máme nahlášeno 16 dopravních nehod," řekla redakci TN.cz po desáté hodině mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová s tím, že jde o lehčí nehody a policisté je prošetřují. 

Na Českolipsku v obci Kamenický Šenov jsou podle webu dopravniinfo.cz sněhové jazyky a je potřeba dbát při jízdě zvýšené opatrnosti. Podle webu se s problémy v dopoledních hodinách potýkal i Liberec, kde na silnici 35 uvázl kamion na sněhu. Komunikace už je průjezdná.

Sníh komplikuje dopravu v Praze:

Omezená vlaková doprava

Dopravní nehoda se stala ráno také u obce Krásná na Chebsku. "Vlivem zhoršených povětrnostních podmínek (chumelenice, vítr, ledovka) došlo k dopravní nehodě mezi dodávkou a autobusem," informovala mluvčí policistů Kateřina Pešková.

Řidič dodávky podle policistů zřejmě nezvládl průjezd křižovatkou a narazil do boku autobusu. "Při dopravní nehodě došlo k lehkému zranění dvou osob z autobusu. Na místě zasahovaly všechny složky IZS. Komunikace byla po dobu vyšetřování nehody zcela neprůjezdná," dodala Pešková.

Související obsah

Omezení v dopravě kvůli sněhu evidují i České dráhy. Po druhé hodině odpoledne nejezdily vlaky v úseku mezi Samopšemi a Ledeckem. Omezena byla i náhradní autobusová doprava, jelikož v okolí byly velmi obtížně sjízdné silnice kvůli sněhu. 

V úseku mezi Samechovem a Kácovem nejezdily vlaky v dopoledních hodinách. Náhradní autobusová doprava se zpožďovala. Komplikace na trati byly mezi Uhlířskými Janovicemi a Ledečkem. Odpoledne už České dráhy informovaly, že náhradní doprava byla obnovena a provoz se postupně stabilizuje.

Vlaky byly dopoledne omezené i mezi pražským Zličínem a Hostivicemi. Omezený provoz byl také na úseku mezi Prahou a Berounem. Spoje nabíraly zpoždění. A od desáté hodiny ranní až do poledne nejezdily vlaky kvůli zasněženým výhybkám ani mezi Mělníkem a Všetatami.

Počasí způsobuje komplikace i v jižních Čechách:

Silný vítr a ledovka

Výstraha před silným větrem s nárazy nad 65 kilometrů v hodině platí od sobotní čtvrté hodiny ráno do šesti hodin večer. Týká se Olomouckého kraje (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Přerov, Šumperk) a celého Moravskoslezského.

Související obsah

O víkendu by Češi měli být opatrní. "Nebezpečí úrazů při uklouznutí. Problémy v dopravě, zvýšená nehodovost," jmenuje ČHMÚ možné problémy, na které Češi mohou v průběhu víkendu narazit.

Meteorologové ve výstraze také varovali, že při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli vycházení ven co nejvíce omezit. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy.

Na silnicích musejí být řidiči velmi opatrní:

Výstraha před ledovkou platí od sobotního poledne do nedělní šesté hodiny ranní. Týká se částí krajů Jihočeského (Dačice, Jindřichův Hradec, Třeboň), Pardubického (Česká Třebová,
Hlinsko, Chrudim, Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy), Kraje Vysočina a částí Jihomoravského kraje (Blansko, Boskovice, Brno, Břeclav, Hodonín, Hustopeče, Ivančice, Kuřim, Mikulov, Moravský Krumlov, Pohořelice, Rosice, Slavkov u Brna, Šlapanice, Tišnov, Znojmo, Židlochovice).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz