Zahraničí

Po střelbě v Michiganu obvinili i rodiče útočníka. Útoku prý mohli zabránit

Rodiče studenta, který měl zastřelit ve škole v americkém státě Michigan čtyři spolužáky, zadrželi policisté v sobotu brzy ráno v Detroitu jen několik hodin poté, co proti nim prokurátorka Karen McDonaldová vznesla obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Informovala o tom agentura AP.

Jamese a Jennifer Crumbleyových si v Detroitu všiml majitel jedné místní firmy. V pátek večer na parkovišti uviděl auto spojované s párem a ženu, která začala utíkat, když zavolal policii. Detroitští strážci zákona později pár objevili a dopadli, píše agentura AP.

Právní zástupkyně rodičů agentuře AP řekla, že z města odjeli kvůli jejich vlastní bezpečnosti a vrátili by se zase zpět, aby proti nim mohlo být vzneseno obvinění. Nicméně podle šéfa detroitských policistů Jamese E. Whita se schovávali. "Měli hlavu dolů, vypadali velmi rozrušeně," popsal White chování dvojice při zatýkání.

Crumbleyovi, rodiče patnáctiletého studenta, který je podezřelý ze zastřelení čtyř spolužáků a zranění dalších, prokuratura viní z neúmyslného zabití, jelikož proti činu svého syna nijak nezasáhli.

Související obsah

Podle prokuratury pochybili, když v akci na Black Friday koupili zbraň, nechali ji pro jejich syna Ethana volně přístupnou v domě a protestovali proti jeho vyloučení ze školy jen několik hodin před střílením. 

Ve Spojených státech není obvyklé, že by byli kvůli střílení obviněni rodiče útočníků. Crumbleyovi ale podle prokuratury neudělali dost pro to, aby svého syna zastavili a ignorovali náznaky, které střelbě předcházely. 

Představitelé střední školy v Oxfordu, kde se čin stal, v úterý ráno upozornili Ethanovi rodiče na jeho problematické chování. Ethan si totiž ve škole prohlížel na internetu náboje. Jeho matka mu poté napsala SMS zprávu, že na něj není naštvaná, jen se musí naučit to dělat tak, aby ho nechytli. V den střelby pak Ethan ve škole nakreslil na kus papíru zastřeleného člověka, ke kterému napsal "pomozte mi, ty myšlenky neodcházejí".

Související obsah

Rodiče Ethana jej ze školy odmítli odvézt a neprohledali mu batoh. Později Ethan vyšel z toalet s pistolí v ruce. Na chodbě měl začít systematicky střílet po všech, které zahlédl. Zabil 14letou a 17letou dívku, 16letý mladík, který se střelce pokusil odzbrojit, zemřel cestou do nemocnice v policejním voze. Čtvrtá oběť, 17letý student, podlehl svým zraněním o den později. Dalších šest studentů a jeden učitel skončili v nemocnici, stav některých je velmi vážný.

Ethan měl střílet z pistole ráže devět milimetrů, kterou si čtyři dny předtím koupil jeho otec. Na nákup ho doprovázel právě Ethan. "Dnes jsem dostal novou krásku," napsal pak Ethan k fotografiím střelné zbraně, které zveřejnil na sociálních sítích. 

Ethan měl vyprázdnit dva zásobníky po patnácti nábojích. Policisté u něj byli za pět minut po prvním výstřelu. Položil pistoli s třetím plným zásobníkem na zem a vzdal se. Vyšetřovatelům odmítl cokoli říct, motiv jeho činu tak není známý.

Kromě vražd a pokusů o vraždu je obviněn i z terorismu, což je v případech hromadné střelby na školách neobvyklé, ale zákony Michiganu to umožňují.

Podívejte se na záběry z místa po střelbě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vzkaz teroristů o únosu Alda Mora byl vydražen za statisíce

Dvoustránkový tištěný vzkaz, v němž se levicová teroristická skupina Rudé brigády přihlásila k únosu italského expremiéra Alda Mora v roce 1978, byl v Římě vydražen za v přepočtu 635 tisíc korun. Morovo tělo bylo po 55 dnech nalezené prostřílené v kufru auta. Mnoho italských osobností označilo dražbu za nevkusnou s tím, že takový dokument patří do muzea, a nikoliv do nějaké soukromé sbírky.

Krátká zpráva

STAN bude v Praze kandidovat samostatně

Hnutí STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Informoval o tom náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). "Do voleb jdeme samostatně jako STAN s cílem posílit naši pozici v zastupitelstvu. Z našich městských částí známe problémy Pražanů a jsme pro ně připraveni nadále pracovat na lokální i magistrátní úrovni. Máme ve svých řadách velmi zkušené lidi a unikátní program pro Prahu," napsal Hlubuček na twitteru.

Píše se na Deník.cz