Koronavirus

Povinné očkování pro seniory nad 60 let hned zrušíme, slíbil Jurečka

Povinné očkování pro seniory nad 60 let hned zrušíme, slíbil Jurečka
Zdroj: Profimedia.cz

Nad plánovaným zavedením povinnosti pro seniory očkovat se proti covidu-19 se smráká. Předseda KDU-ČSL a kandidát na funkci ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka v neděli oznámil, že vyhlášku, která očkování seniorů nařizuje, příští ministr zdravotnictví zruší.

Jurečka o tom informoval ve vysílání České televize. "Budoucí ministr zdravotnictví v této podobě vyhlášku zruší, nemůžeme s tím souhlasit," uvedl Jurečka. Vyhlášku má přitom ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch vydat nadcházející středu. Počítá s tím, že by od 1. března bylo očkování povinné pro občany nad 60 let a pro vybrané profese. Týkalo by se to například hasičů, policistů či mediků.

V diskuzi s Jurečkou záměr nové vlády kritizovala končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Plán zrušit vyhlášku označila Maláčová za "bezbřehý populismus".

Argumentovala například tím, že pro pracovníky v sociálních službách je povinné očkování proti některým jiným nemocem, například žloutence. Podle Maláčové je nutné, aby lidé pracující v sociálních službách byli očkovaní proti covidu. I na ně se má podle Vojtěchem připravované vyhlášky povinnost vztahovat.

Související obsah

​Jurečka kritizoval, že vláda očkování dostatečně lidem nevysvětlila a nepřesvědčila je, aby si nechali dát vakcínu dobrovolně. Podle něj je ve hře to, že by bylo povinné pro určité profese, když s tím budou souhlasit profesní organizace.

Zavedení povinného očkování oznámilo minulý měsíc Rakousko. Uvažuje o něm také sousední Německo. Nejprve kandidát na nového spolkového kancléře Olaf Scholz tuto myšlenku podpořil, pak se přidala i končící kancléřka Angela Merkelová.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz