Koronavirus

Lidé falšovali PCR testy, ministerstvo chce změnit systém samoodběrů

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém takzvaných PCR samoodběrů. Chybou prý bylo spoléhat se na pravdomluvnost lidí, že vzorky jsou skutečně jejich. Objevily se totiž případy, kdy testovaní použili místo svých slin, sliny nakaženého člověka, aby měli pozitivní test. Díky tomu pak získali výhody, jako by nemoc skutečně prodělali.

Myšlenka to byla bohulibá, usnadnit mnohdy nepříjemné odběry jednoduchým testem ze slin, který si navíc uděláte sami doma. Vzorek pak odnesete na odběrové místo nebo ho dokonce odveze do laboratoře kurýr. Výsledek PCR testu do 48 hodin dostanete mailem.

Podobné testy nabízejí lékárny i internetové obchody. Jenže se ukázalo, že jen čestné prohlášení o tom, že sliny ve zkumavce jsou skutečně vaše, nestačí. "Není zajištěno, že ten vzorek nabrala ta osoba, která ten vzorek podepsala," řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

"Skutečně potřebujeme vědět, že ten vzorek, který má být testován patří uvedenému člověku, nechci apriori každého podezřívat, že podvádí, ale z té zkušenosti, kterou máme, to nemůžeme vyloučit," nechal se slyšet ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Související obsah

​Zkrátka, kdo potřeboval pozitivní test, například na získání půlročního covid pasu, tomu stačilo sehnat někoho, kdo je pozitivní a naopak. Některé laboratoře tuto možnost vůbec nenabízí. Jako důvod uvádějí, že existuje velké riziko nakažení při nevhodné manipulaci s takto doma odebraným vzorkem.

Bez transparentně ověřené totožnosti původce vzorku už by v budoucnu nemělo být možné mezinárodní certifikát získat. "Budeme o tom jednat. Dozvěděl jsem se to teprve nedávno a úplně nadšený z toho nejsem," dodal Vojtěch.

Pro ověření, jestli je testovaný opravdu nemocný, jsou ale samoodběry podle odborníků průkazné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnice D1 ve směru na Brno je uzavřena, důvodem je srážka několika aut

Dálnice D1 na Vysočině mezi 90. a 102. kilometrem ve směru na Brno je v současné době neprůjezdná. Důvodem je dopravní nehoda několika aut, informuje Policie ČR na twitteru.

Píše se na Deník.cz