Domácí

Studenti napekli tunu cukroví na vánoční trhy. Teď se ho musejí zbavit

Studenti napekli tunu cukroví na vánoční trhy. Teď se ho musejí zbavit
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Výroba vanilkových rohlíčků nebo lineckých koláčků je pro budoucí cukráře každoroční součástí praktické odborné výuky. Pod vedením zkušených pekařek připravují s předstihem několik tisíc krabiček cukroví na vánoční trhy. Když vláda trhy koncem listopadu zrušila, měli už v mladoboleslavské škole napečenou tunu cukroví.

Studenti z mladoboleslavské střední školy strávili v cukrářské dílně každý den jedenáct hodin. Tunu cukroví na vánoční trhy připravovali celý listopad.

"Žáci celý měsíc chodili na odborný výcvik už na šestou ráno a pracovali ve směnách. Když vláda rozhodla o zrušení vánočních trhů, tak to byla ve škole katastrofa. Všichni z toho byli hotoví. Žáci i učitelé. Kromě Mladé Boleslavi si totiž pronajímáme stánek i v dalších městech," popsal ředitel školy Štefan Klíma.

Každý, kdo se podílí na výrobě cukroví, dostává část výtěžku z prodeje. Pokud by se letos zboží neprodalo, nedostali by žáci ani korunu.

"Na výrobě se podílejí nejen cukráři, pekaři a designéři, ale pomáhali nám i žáci ze střední pedagogické školy, protože jsme v jednu chvíli nestíhali. V jednu chvíli hrozilo, že za svoji práci nedostane odměnu okolo 300 žáků, kteří s penězi počítali na vánoční dárky," vysvětlil ředitel Integrované střední školy Štefan Klíma. 

Související obsah

​Studentům od zkažených Vánoc nakonec pomohla solidarita lidí na sociálních sítích.

"Oslovili jsme i některé e-shopy, zda by nám s prodejem nepomohly. A vyšlo to. Jsme šťastní, jak pozitivně lidé zareagovali, protože se nám prodej konečně rozeběhl," říká s úlevou Štefan Klíma.

Zásoby studenti prodávají i ve školním obchodě. Za nižší cenu už ho ale ani tam jako v minulosti nepořídíte. I školní výroba doplatila na zdražování surovin a energií. 

​"My jsme se do poslední chvíle snažili být levnější, ale poslední várka už půjde do prodeje s vyšší cenou. Zároveň děláme všechno pro to, aby cena mohla zůstat co nejnižší a zároveň abychom mohli žákům zaplatit," shrnul Klíma.

Poslechněte si od ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO), z jakého důvodu se vláda rozhodla zrušit vánoční trhy:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz