Zahraničí

Od útoku na Pearl Harbor uběhlo 80 let. Připomeňte si, co se tehdy dělo

V úterý uběhlo přesně 80 let od japonského útoku na americkou námořní základnu Pearl Harbor. Nedělní ráno 7. prosince 1941 si Japonci vybrali k útoku záměrně. Předpokládali, že Američané nebudou tak ostražití. Byl to do té doby největší útok letadel startujících z palub letadlových lodí. Úspěch Japonců byl ale jen částečný. I tak zemřelo více než 2 300 lidí a americké námořnictvo přišlo o 15 lodí a 188 letadel.

Den, na který Američané nikdy nezapomenou – 7. prosince 1941. Potají, mimo námořní trasy a bez rádiového signálu se šest japonských letadlových lodí s více než 400 letadly na palubě blížilo k havajskému Oahu.

"Cílem Japonců bylo paralyzovat americkou pacifickou flotilu na její hlavní základně a tím získat čas na expanzi do jihovýchodní Asie a k ovládnutí zdrojů ropy," vysvětlil Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu (VHÚ). 

V šest hodin ráno odstartovala první útočná vlna. Američané letadla na radaru sice odhalili, považovali je ale za vlastní stroje. O hodinu později už Japonci útočili na nic netušící základnu.

"Už jsem spal v pyžamu na spodní palandě. Ještě teď slyším signální polnici. Najednou se z amplionů rozeznělo: Pozor, pozor, jsme bombardováni, tohle není cvičení," zavzpomínal veterán Robert Thomas mladší.

Související obsah

​"Podíval jsem se ven, byla tam čtyři letadla a střílela přímo na nás. Nevěděl jsem, jestli už se blíží i torpédo. Ale jakmile se letadlo vzneslo, bylo zřejmé, že ho vypustili. Všimli jsme si ho, když od nás bylo asi 100 metrů," vrátil se do historie i Archie Gregory.

Japonci měli problém právě s letadly nesenými torpédy, které by v mělké vodě explodovaly dřív, než by zasáhly přístav. Vybavili je proto dřevěnými nástavci, které snížily ponor.

Deset minut po osmé hodině zasáhla 800kilová puma muniční sklad na palubě válečné lodi Arizona. Za devět minut zmizelo bezmála 200metrové plavidlo s více než 1 100 námořníky pod hladinou.

"Když japonští piloti přistáli po druhém útoku, byli nadšení a žádali o třetí útok. Bylo už ale pozdě. Kdyby zaútočili potřetí, přistávali by na lodích za tmy a to nás v prosinci 1941 uchránilo od totální porážky," popsal historik Burl Burlingame.

Související obsah

​"Při útoku byly těžce poškozeny čtyři bitevní lodě, nicméně Japonci nedokázali zasáhnout to nejdůležitější. V moderní válce hrají největší roli letadlové lodě a ty 7. prosince v Pearl Harboru nebyly a Japoncům se velmi záhy postavily v bitvě v korálovém moři a v bitvě u Midway," vysvětlil Jakl.

Těsně před útokem na Pearl Harbor měla být Američanům předána nóta o vyhlášení války. Diplomaté to ale nestihli, a tak k tomu došlo až po útoku samotném. Spojené státy Japonsku vyhlásily válku den poté. "Včerejší den 7. prosince 1941 si budeme pamatovat jako den hanby," pronesl tehdejší prezident Franklin D. Roosevelt.

Útok na Pearl Harbor je jedna z nejvýznamnějších událostí v americké historii. Lidé v Americe si ji každoročně připomínají formou pietního aktu.

"Připomínáme si útok fašistického Japonska na Pearl Harbor na Havaji, zahynulo více než 2 000 Američanů. Připomínáme si hlavně hrdost a odvahu a připomínáme si, že nemáme svobodu zadarmo a musíme si ji chránit," prohlásil při této příležitosti mluvčí americké ambasády Rozell Griffin.

Plán Japonského císařství na zničení amerického námořnictva a ovládnutí Pacifiku nakonec nevyšel. O necelé čtyři roky později to byly Spojené státy, kdo svrhnutím atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki donutily Japonce kapitulovat.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz