Zahraničí

Německo má nového kancléře. Stal se jím Olaf Scholz

Angela Merkelová po 16 letech opustila křeslo německé kancléřky. Na její místo usedl sociální demokrat Olaf Scholz. Ten oficiálně převzal kancléřský úřad ve středu odpoledne.

Poslanci německého parlamentu zahájili ve středu dopoledne hlasování, kterým potvrdili, že sociální demokrat Olaf Scholz bude zastávat funkci kancléře. Ke zvolení stačilo Scholzovi 369 hlasů, od poslanců jich přitom získal 395, což byla potřebná většina, píše portál Deutsche Welle.

Po oznámení výsledků se předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová dotázala Scholze, zda přijímá své zvolení. Odpověděl, že "ano".

Související obsah

Scholze následně jmenoval do funkce německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poté nový kancléř složil slib. Kancléřský úřad oficiálně převzal od jeho předchůdkyně ve středu odpoledne. Spolu s ministry musí Scholz následně ještě po jmenování nové vlády prezidentem převzít oficiálně úřady po svých předchůdcích.

Po 16 letech tak tento post opouští Angela Merkelová. Ta se totiž rozhodla svou pozici v parlamentních volbách už neobhajovat. Byla nejen první ženou v čele spolkové republiky, ale také první východní Němkou v této funkci.

Program nové vlády

Nový kabinet se chce v Německu zaměřit zejména na řešení epidemie koronaviru a na konsolidaci státních financí. Země se totiž kvůli hospodářským dopadům pandemie musela značně zadlužit. Jednou z priorit bude také prosazení povinného očkování proti covidu-19. 

Na programu je mimo jiné také změna klimatu. Scholz už do svého volebního programu zahrnoval zejména "zelenou dopravu". Jeho strana zároveň usiluje o to, aby Německo do roku 2040 vyrábělo elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů.

Vláda chce navíc také investovat do železnic, elektromobility, digitalizace nebo výstavby nových bytů. V plánu je mimo jiné také navýšení minimální mzdy.

Nová německá vláda bude pro Česko znamenat zejména hledání nových vztahů:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz