Domácí

Na namrzlém chodníku si zlomil kotník, po soudech lítá už čtyři roky

Na namrzlém chodníku si zlomil kotník, po soudech lítá už čtyři roky
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Čtyři roky je u soudů případ chodce, který si na namrzlém chodníku zlomil kotník. Kvůli úrazu hnal k soudu pražskou technickou správu, která má údržbu na starosti. Po rozhodnutí Ústavního soudu ČR mu opět svitla naděje.

Zlomeným kotníkem skončil pád muže na namrzlém chodníku u autobusové zastávky v Praze v lednu 2017. Podle zraněného chodce pochybila Technická správa komunikací hl. m. Prahy (TSK) a domáhal se u soudu bolestného ve výši 22 tisíc korun.

Městský soud mužův nárok zamítl s tím, že stav chodníku byl v době pádu předvídatelný. Po následném odvolání se pražský obvodní soud postavil na stranu zraněného chodce. "Na chodníku se vyskytla závada ve schůdnosti spočívající v námraze a tato závada zapříčinila pád a zranění stěžovatele. Z dokazování přitom nevyplynulo, že by stěžovatel sám přispěl ke vzniku újmy; dle obvodního soudu stěžovatel měl na nohou zimní obuv, nemohl volit jinou cestu ani nemohl předpokládat, že chodník na autobusové zastávce bude neošetřený," okomentoval rozhodnutí obvodního soudu Ústavní soud.

Související obsah

​Případ se vrátil zase k městskému soudu a ten stejně jako předtím žalobu zamítl. "V době úrazu stěžovatele několik dní mrzlo a chodník byl 'na první pohled namrzlý a mírně posněžený', a proto stěžovatel mohl a měl předpokládat 'zhoršenou kvalitu schůdnosti chodníku jako celku' a zvýšit svou opatrnost při pohybu," parafrázoval rozhodnutí městského soudu Ústavní soud.

Po tomto rozhodnutí už o případu rozhodoval ústavní senát. Ten poškozenému muži dal za pravdu. "Je třeba na jedné straně zkoumat, nakolik se chodec choval tak, aby svému úrazu předešel, a na druhé straně zhodnotit, nakolik vlastník či správce komunikace dodržel svou povinnost zajistit, aby tato komunikace umožňovala bezpečný pohyb chodců," uzavřela ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková.

​Podle rozhodnutí Ústavní soudu (ÚS) bylo porušeno základní právo stěžovatele na ochranu tělesné a duševní integrity a právo na soudní ochranu. "Utrpí-li chodec újmu na zdraví, a tím i zásah do tělesné integrity v důsledku toho, že se na chodníku nachází sníh či led, nemůže být odpovědnost vlastníka komunikace vyloučena poukázáním na to, že pro chodce byl stav chodníku předvídatelný," doplnila Šimáčková. Případ se tak vrací na stůl pražského městského soudu.

Zde si přečtěte kompletní nález Ústavního soudu k případu:

Nález Ústavního soudu II. ÚS 1991/20

papyrus_core.transform.document.file_type: pdf papyrus_core.transform.document.file_size: 141.58 kB

at, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz