Domácí

Část lékařů odmítá vyšetřit pacienty bez testu. Experti řekli, jestli na to mají právo

Část lékařů odmítá vyšetřit pacienty bez testu. Experti řekli, jestli na to mají právo
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

V Česku přibývá případů, kdy praktičtí lékaři odmítnou vyšetřit nemocného pacienta, protože předtím neabsolvoval PCR test. Podobnou zkušenost má také tatínek jedné nemocné holčičky. Podle odborníků však doktoři mohou v případě podezření na covid-19 skutečně výsledek testu požadovat, měli by však pacientovi vypsat žádanku.

Zoufalý tatínek se na redakci TN.cz obrátil poté, co jeho nemocnou dceru odmítla ošetřit pediatrička. Dítě totiž nemělo PCR test, který lékařka požadovala.

Dívenka přitom podstoupila v pondělí ve škole antigenní test, který byl negativní. Od úterý ji ale trápila horečka, bolest hlavy a byla velmi unavená. V posledním měsíci to bylo navíc potřetí, co měla teploty. Nikdy jí však test na covid nevyšel pozitivně.

Související obsah

Otec se s ní proto rozhodl navštívit dětskou lékařku. Jednání a přístup pediatričky jej však zaskočil. "Paní doktorka trvala na PCR testu, po němž si máme zavolat znovu, zda nás přijme. Antigenní test je podle ní neprůkazný," parafrázoval odpověď lékařky tatínek.

Podle předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Aleny Šebkové však takový postup rozhodně není v souladu se současnými postupy pediatrů. "Pediatr musí přijmout dítě, i když je u něj podezření na covid-19, ale musí použít ochranné prostředky. Skutečnost, že dítě nemá negativní PCR test, není důvodem pro nepřijetí dítěte k lékařské prohlídce," řekla TN.cz Šebková.

Podobnou zkušenost má také čtenářka z Prahy, která lékařce volala kvůli svému zhoršenému zdravotnímu stavu. Doktorka jí nabídla, že může přijít na vyšetření, musí však předtím podstoupit PCR test.

Vyžadování PCR testu však může být pro mnohé nemocné obrovský problém. Výsledky se totiž podle portálu ministerstva zdravotnictví testovaný člověk dozví nejpozději do 48 hodin. To však pro pacienty může být už pozdě.

Odborníci se však shodují, že v případě podezření na covid-19 lékař může PCR test před vyšetřením požadovat. Měl by ale pacientovi vypsat žádanku.

Související obsah

"Podmiňovat vstup do ordinace PCR testem za každou cenu je špatně. Byla by to navíc chyba, pokud případ s covidem-19 nijak nesouvisí. Samozřejmě v případě, že člověk má příznaky koronaviru, je správně, že mu lékař vystaví žádanku a pošle ho na PCR test," řekl pro TN.cz předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

V případě příznaků, které jsou podobné covidu-19, by podle Šonky lékař stejně stanovoval diagnózu především na základě výsledku PCR testu. "Jestli se na mě někdo obrátí s tím, že má respirační infekt, tak se rozhodnu, zda ho pošlu na test podle toho, jak vypadá a co mi řekne. Je to na zvážení každého doktora a na jeho odpovědnosti v případě, že se pacientovi něco stane," doplnil.

"Pokud je situace taková, že pacient vykazuje příznaky onemocnění a zároveň je zde podezření, tak je na místě toto rozhodnutí, kdy lékař vyčká do výsledku testu," vysvětlil TN.cz právník Petr Juráň.

Podle právníka jde o odůvodněný medicínský postup. Lékaři by si však neměli tímto způsobem práci usnadňovat. "Je to na uvážení lékaře. Ale postup by se neměl zobecňovat. Pokud měl někdo předtím negativní antigenní test, tak požadavek na další PCR test je nepřiměřený," doplnil Juráň.

Související obsah

Juráň zároveň poznamenal, že každý lékař by měl být připravený pacienta v každém případě vyšetřit. "Lékař by neměl odmítnout pacienta ošetřit. Záleží také na tom, jak je to akutní a jak se mu jeví jeho zdravotní stav. Doktor by však měl mít ochranné pomůcky a být vybavený, aby pacienta mohl ošetřit i bez testu," uzavřel Juráň.

Koronavirus se aktuálně nejčastěji šíří mezi školáky. Více se dozvíte v následující reportáži:

vk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz