Koronavirus

Experti doporučují vakcínu pro nejmenší. V listopadu dvě děti s covidem zemřely

V Česku je plně naočkováno 38 procent dětí mezi 12 a 15 lety. Příští týden by mělo začít očkování dětí od pěti let. Vakcíny by měly dorazit v úterý a okamžitě začne jejich rozvoz dětským lékařům. Už v pondělí budou moci rodiče děti na očkování registrovat.

Děti od pěti let budou moci registrovat rodiče už od pondělí 13. prosince. Dětské vakcíny jsou podle odborníků odzkoušené a v pořádku.

"Vakcína, pokud je schválená regulatorními orgány a je dostatečně otestována, je bezpečná. V Americe s ní bylo proočkováno přes pět milionů dětí ve věkové kategorii 5 až 11 let a neobjevil se jediný případ závažných vedlejších účinků," uvedla viroložka Ruth Tachezy.

Odborníci navíc poukazují i na výrazné snížení rizika, že neočkované děti po prodělání covidu budou trpět vážným zánětlivým syndromem. "Touto komplikací onemocnělo asi 250, dětí což je docela velké číslo. Máme evidována teď od listopadu dvě další dětská úmrtí u těch nejmenších dětí," konstatovala praktická dětská lékařka Hana Cabrnochová.

Související obsah

"U nás by neměly děti umírat na infekční onemocnění, které je navíc preventabilní, to v dnešní době skutečně není přijatelná věc," dodala Tachezy.

Očkování v kategorii mezi 5 a 12 lety se týká zhruba 800 tisíc dětí. Právě v této skupině je podle dat ministerstva zdravotnictví aktuálně velký počet nakažených. Souvisí to ale i s tím, že se mezi školáky více testuje.

Delta plus více postihuje dětské kategorie, řekl epidemiolog Roman Prymula:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz