Domácí

Zeman odmítá jmenovat Lipavského. Má k tomu čtyři důvody

Prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Pražský hrad to v pátek uvedl na svém webu. Vadí mu nízká kvalifikace, postoj k V4, vztah k Izraeli a údajný návrh Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) hodá na prezidenta podat kompetenční žalobu.

Po setkání s téměř všemi kandidáty na ministry vydal Pražský hrad na svém webu prohlášení. "U některých kandidátů se ukázalo, že se věcné problematice jim přisouzených resortů v minulosti nevěnovali, což zakládá riziko deficitu odborné kompetence," napsal v něm prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Nejmenovat se však rozhodl prezident jen jednoho člověka. Jedná se o kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Pro nejmenování uvedl Miloš Zeman čtyři důvody.

Související obsah

Vadí mu údajná nízká kvalifikace. "Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou," napsal Ovčáček.

Problém má Zeman také s postojem k visegrádské spolupráci. Podle Ovčáčka je v rozporu s programovým prohlášením vlády.

Stejně tak je podle Ovčáčka v rozporu s prohlášením vlády vztah Lipavského k Izraeli. Čtvrtým důvodem je údajný návrh Jana Lipavského (Piráti), aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) už dříve oznámil, že v případě nejmenování Lipavského podá na prezidenta kompetenční žalobu. Do té doby by ministerstvo měl mít na starosti předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Páteční stanovisko Zemana vzal designovaný premiér na vědomí. "Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády," uvedl na twitteru. V pondělí chce oznámit konkrétní kroky.

Sám Jan Lipavský na twitteru napsal, že jeho nominace na post ministra zahraničí trvá. "Reprezentuji koaliční program vznikající vlády. Ta se jasně opírá o hlasy lidí ve volbách. Není možné z těchto principů ustupovat," uvedl.

"Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády," napsal v reakci na Zemanovo stanovisko předseda Pirátů Ivan Bartoš na twitter. "Jde o kvalitního kandidáta a reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách," uvedl k Lipavskému.

"Nechť Ústavní soud díky kompetenční žalobě vymezí ústavní pravomoci prezidenta při jmenování ministrů," uvedla na twitteru předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Spor o Jana Lipavského nerozděluje nejen politiky, ale i veřejnost:

Podle právníka Ondřeje Preusse má Petr Fiala pravdu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz