Koronavirus

Návrat ze dvou destinací se zjednoduší. Francie i Madeira si kvůli covidu pohorší

Návrat ze dvou destinací se zjednoduší. Francie i Madeira si kvůli covidu pohorší
Ilustrační fotografie Zdroj: Getty Images

Epidemická situace ve Francii a na Madeiře se zhoršila. Na cestovatelském semaforu se proto obě oblasti od pondělí zařadí do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy. Naopak Azorské a Kanárské ostrovy si polepší. Díky příznivějším statistikám se přesunou do oranžové kategorie, návrat z těchto zemí tak bude o něco jednodušší.

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Tzv. cestovatelský semafor upravuje na základě dat z Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) každý pátek. Podmínky se mění zpravidla od pondělí a ani tentokrát tomu nebude jinak.

Azorské a Kanárské ostrovy se nově přesunou do oranžové kategorie, Francie a Madeira si naopak pohorší a spadnou do tmavě červené kategorie s velmi vysokým rizikem nákazy.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) v současné chvíli patří Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Indonésie, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Nový Zéland, Saúdská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie se zařadí Azorské a Kanárské ostrovy.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Bulharsko, Finsko, Portugalsko, Rumunsko, Malta, Itálie, Švédsko a Španělsko včetně Baleárských ostrovů.

Související obsah

​Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Andorra, Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Francie, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Lotyšsko, Maďarsko, Madeira, Německo, Nizozemsko, Kypr, Norsko, Monako, Irsko, Island, Rakousko, Řecko, Estonsko, Litva, Polsko, San Marino, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko a ostatní země mimo EU.

Mapa cestovatele:

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

​Podmínky návratu

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené i tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář, a to s výjimkou lidí, kteří po celou dobu cestují pouze individuální dopravou. Cestovatelé před návratem nebo nejpozději do 5 dní po vstupu do ČR musejí také podstoupit antigenní nebo PCR test.

Lidé vracející se z červené a tmavě červené kategorie musejí podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před vstupem do ČR, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto cestovatele platí také povinnost podstoupit test i po návratu do ČR, a to ve formě PCR. Nejdříve se na něj mohou dostavit 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou nemusejí mít tito lidé test před započetím cesty, ale jejich povinností je podstoupit PCR test po vstupu na území ČR, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den.

Podmínky testování při návratu z jiných zemí, než jsou uvedené státy z jihu Afriky, se netýkají lidí, kteří mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování), nebo těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit příjezdový formulář.

Související obsah

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tito lidé zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu ministerstva zdravotnictví. Může se jednat také o očkování ze zemí, pro které byl uzavřen implementační akt a vydávají certifikát podle EU covid nařízení.

Nově Česká republika akceptuje také certifikáty z těch zemí, ve kterých probíhá očkování vakcínou schválenou EMA, míra proočkovanosti je zde vyšší než v České republice, země poskytuje věrohodné a ověřitelné údaje k pandemii a spolupracuje v rámci mezinárodních organizací v boji s pandemií. 

V souvislosti s výskytem nové mutace koronaviru B1.1.529 nesmí od soboty 27. listopadu do ČR přicestovat osoby, které v posledních 14 dnech více než 12 hodin pobývaly v Jižní Africe, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Mosambiku a Zambii.

Pokud se jedná o občany ČR, EU nebo držitele dlouhodobých pobytů v České republice, mohou vstoupit na území ČR, ale mají povinnost dodržovat několik opatření. Musí mít negativní výsledek RT-PCR testu před cestou do ČR, další RT-PCR musí podstoupit do 24 hodin po příjezdu do ČR a třetí nejdříve 10. den, nejpozději však 14. den po příjezdu do ČR. Dále musí v mezičase dodržovat samoizolaci a při nezbytných cestách ven mají povinnost nosit respirátor FFP2.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň důrazně nedoporučuje, aby občané do těchto zemí necestovali, neboť je třeba minimalizovat riziko nákazy touto mutací.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz