Domácí

Češi hledají mámu Olinky i Lukáška z babyboxu. Špatný nápad, varuje Hess

Češi hledají mámu Olinky i Lukáška z babyboxu. Špatný nápad, varuje Hess
Zdroj: Profimedia

Olinka a Lukášek. Dvě děti, které během jediného týdne skončily v babyboxu. Maminky se zřejmě ocitly v těžké životní situaci, a Češi jim proto nabízejí pomoc. Hledají dokonce způsoby, jak stmelit rodiny opět dohromady a kontaktují kvůli tomu i zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse. Ten je však rozhodnutý nijak do případů nezasahovat. A má k tomu dobrý důvod.

Čechům není osud dětí z babyboxu lhostejný. Dokazují to nejen komentáře, ale i nejrůznější výzvy na facebooku. Objevila se dokonce stránka, která si klade za cíl najít maminku Olinky a Lukáška, dvou dětí odložených tento týden.

Několikaměsíční holčičku našli v úterý v opavském babyboxu. Na sobě měla zimní kombinézu a dostala i plyšového medvídka. Trvalo deset minut, než se jí žena definitivně vzdala. Zápasila totiž s velkou igelitovou taškou, která bránila uzavření schránky. "Nešťastná žena odkládající dítě jej tedy vyjmula zpět z babyboxu a vzápětí odložila znovu, tentokrát už bez igelitky. Snaha odložit děťátko trvala až do 11:17 a mně je úzko při představě, co se před babyboxem dělo," uvedl ještě ten den zakladatel sítě babyboxů v Česku Ludvík Hess.

Dívenka vypadala na první pohled zdravá a dostala jméno Olinka. Její příběh ale Čechy zasáhl. Vznikla proto iniciativa "Hledá se maminka Olinky z babyboxu", na které se nedlouho poté objevila výzva i na pomoc Lukáškovi.

Související obsah

​Chlapečka našli v nymburském babyboxu v pátek večer. Tentokrát ale zdravotníci přesně věděli, jak se jmenuje a proč se ho rodina vzdala. Lukáška totiž odložila maminka i s dopisem. V tom se synkovi omlouvala a vysvětlovala mu, že je nemocná a nemůže se o něj postarat.

"Je mezi námi plno lidí, kteří by rádi pomohli, pokud je maminka v těžké životní situaci. Pokud maminku někdo znáte, prosím, aby nás kontaktovala. V případě, že by jste chtěli mamince jakkoli pomoci, budeme rádi. Jakmile se s maminkou spojíme, budeme určitě informovat. Pojďme udělat jeden zázrak před Vánoci," vyzvala zakladatelka skupiny na facebooku. Chtěla tak pomoci Olince. Maminku se údajně podařilo najít a měla projevit i zájem pokusit se získat dceru zpět, pak ale přestala komunikovat.

Lidé se přesto nevzdali a dál se pokoušejí vrátit maminku i Lukáškovi. Několik jich dokonce kvůli tomu kontaktovalo i samotného zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse. Ten jejich snahu a dobré srdce ocenil, pátrat po ženě, která odložila své dítě, prý ale nebude. Nebylo by to podle něj v zájmu maminky ani dítěte.

Související obsah

"Dostal jsem také pokyny maminku hledat, ale to by bylo přímo proti filozofii spolku Babybox. Po matce, která odložila dítě, nebudeme pátrat," vysvětlil Hess s tím, že matky mohou být sice nešťastné, vždy mají ale dostatek možností situaci řešit. Sám je k tomu prý dokonce vybízí. Na babyboxech má umístěné své telefonní číslo a ještě touto formou tak naposledy nabízí pomocnou ruku všem ženám s dětmi, které jsou v tíživé životní situaci a nevědí, kudy kam. Pokud se ženy i přesto rozhodnou svého dítěte vzdát, mělo by být podle něj jejich přání vyslyšeno.

Dopis, jaký dostal Lukášek, prý nebyl ojedinělý. Výjimečně se dokonce prý i některá z matek ozvala, že chce situaci řešit, ale nemá peníze. Když je dostala, dítěte si pak ani nevšimla. "Je potřeba se smířit s tím, že ne všichni milují své děti," upozornil Hess. Ačkoliv neví, jaké pohnutky měla konkrétně matka Lukáška, její rozhodnutí je podle Hesse třeba respektovat a zajistit chlapečkovi milující (i když náhradní) rodinu, a tím i to nejlepší možné zázemí.

Děti z babyboxu podle Hesse od lékařů přebírá rovnou Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), který je následně umisťuje do náhradních rodin. "Má seznam vytipovaných manželských párů, které mají zájem o adopci nebo pěstounství," vysvětlil. Díky předběžnému opatření se dostanou děti do nového domova obvykle během několika dnů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz