Domácí

Vláda schválila novou nemoc z povolání! Ocení to lidé, kteří mají problém se zády

Vláda schválila novou nemoc z povolání! Ocení to lidé, kteří mají problém se zády
Zdroj: Thinkstockphotos

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že ministerstvo bude uznávat novou nemoc z povolání.

Ministryně v demisi Maláčová na twitteru oznámila, že mezi nemoci z povolání přibude další. Jedná se o poškození bederní páteře, kterým podle ministerstva trpí desítky lidí ročně. 

Neurolog Václav Boček na to zatím nemá vyhraněný názor. Z jeho pohledu bude velmi problematické dokazovat, že daná nemoc vznikla v souvislosti s výkonem konkrétního povolání. "Je problematické dokazovat, že pacientova bolest zad opravdu vznikla z povolání. Nedovedu si představit, jak se to bude prokazovat. Doufám, že po neurolozích nebudou požadovat preventivní vyšetření zad u lidí," dodal Boček.

Související obsah

​Přidat na seznam nemocí z povolání onemocnění bederní páteře se podařilo po pěti letech. Ministryně v demisi Maláčová to považuje za velký úspěch. Upozornila, že v jiných zemích je již poškození bederní páteře uznáváno jako nemoc z povolání. Tato změna podle ní pomůže zaměstnancům, kteří mají fyzicky náročnou práci. Následně pak mnoho z nich trpí vážným onemocněním bederní páteře. 

Nové nařízení ocení zejména lidé, kterým práce trvale poškodila zdraví, někdy z nich dokonce udělala invalidy. "Opatření má i preventivní význam, aby se rizikům onemocnění lépe předcházelo," říká ministryně v demisi Maláčová. Návrh bude účinný od 1. ledna 2023.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz