Zajímavosti

Vědci přišli se zásadním zjištěním, vakcíny možná budou fungovat déle

Vědci přišli se zásadním zjištěním, vakcíny možná budou fungovat déle
Zdroj: TV Nova

Doba účinnosti očkování proti covidu-19 je aktuálně velkým tématem. Vědci z kalifornské univerzity přišli se zásadním zjištěním, které může přispět k tomu, aby stávající vakcíny fungovaly déle a zároveň poskytovaly větší ochranu proti novým variantám. Toho by měly být schopny díky objevu vzácných T-buněk, které dokážou zacílit na protein v koronaviru.

Nová vědecká zjištění naznačují, že nový protein koronaviru by mohl být potenciálně přidán do vakcín proti covidu-19, aby se vytvořila déletrvající imunitní odpověď a zvýšila se tak ochrana před novými variantami viru, informuje portál ScienceDaily.

Většina vakcín proti covidu-19 využívá část takzvaného spike proteinu, který se nachází na povrchu viru, ten totiž přinutí náš imunitní systém k produkci protilátek. Každopádně nové mutace jako delta a omikron, mají zmutovaný spike protein, který způsobuje to, že je pro imunitní systém hůře rozpoznatelný.

Podle vědců tak bude třeba vytvořit nové robustnější vakcíny, které pomohou našemu organismus rozpoznat i zmutované varianty koronaviru a účinně se proti nim bránit. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je právě přidání odlišného virového proteinu do vakcín, přesněji takového, který je méně náchylný k mutacím a aktivuje T-buňky, které bojují proti viru v těle.

Související obsah

​Vědci se tak zaměřili na virový polymerázový protein, který se nachází nejen v SARS-CoV-2, ale i v dalších koronavirech, včetně těch, které způsobují SARS, MERS a nachlazení. Virové polymerázy slouží jako motory, které koronaviry používají k vytváření svých kopií, což umožňuje šíření infekce. Na rozdíl od spike proteinu je nepravděpodobné, že by se virové polymerázy změnily nebo mutovaly, i když se bude vir vyvíjet.

Nejdříve však bylo nutné zjistit, zdali lidský imunitní systém dokáže polymerázový protein vůbec rozpoznat, což se nakonec vědcům potvrdilo jako možné. 

Související obsah

​Izraelští zdravotničtí experti v neděli rozhodli o tom, že lidé posilující dávku dostanou stále se šesti měsíčním odstupem od druhé dávky. Na stole byla původně možnost, že by se doba mezi dávkami zkrátila na pouhé tři měsíce. Doba se měla zkrátit z důvodu toho, že asi pět až šest měsíců po druhé dávce je očkování proti variantě omikron skoro nefunkční. Třetí dávkou se ale jeho účinnost výrazně zvedne. 

"Lidé, kteří obdrželi druhou dávku před pěti až šesti měsíci, nemají proti omikronu neutralizační schopnosti. Nějaké ale stále mají proti deltě," uvedla o víkendu izraelská vědkyně Gili Regev-Yochayová.

Vědci se tak snaží v posledních týdnech přijít na způsob, jak udělat vakcíny účinnější a silnější, aby nemuselo každého půlroku docházet k přeočkování.

Nedávno o účinnosti vakcín promluvil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz