Zahraničí

V Rakousku skončil plošný lockdown. Omezení platí dál v řadě spolkových zemí

V Rakousku skončil celostátní třítýdenní lockdown. Vídeň otevřela obchody, služby i vánoční trhy. Pouze ale pro očkované nebo uzdravené. Avšak v Horním Rakousku uzávěra platí dál. Obchody by tam měly otevřít o víkendu.

Plošný lockdown v Rakousku sice skončil úderem půlnoci, omezení ale zůstávají v jednotlivých spolkových zemích. Třeba v hornorakouském městě Freistadt zůstávají zatím uzavřené všechny obchody. Výjimku mají pouze potraviny, lékárny nebo drogerie.

Půlnocí se tam tak téměř nic nezměnilo. "Lidé jsou z toho nešťastní. Je to škoda, protože je před Vánoci a chtějí nakupovat dárečky," uvedla Češka pracující v Rakousku. "Myslím, že je to mezi lidmi těžké. Protože to rozděluje společnost," řekla obyvatelka Freistadtu.

Související obsah

Od pondělí už mohou do všech spolkových zemí Rakouska vyrazit i Češi třeba na nákupy potravin. Přestože v Horním Rakousku platí přísný lockdown až do pátku, skiareály dostaly výjimku a mohly zahájit provoz.

"Ani Češi s platným covidovým certifikátem nemají žádné omezení, mohou přijet, hranice jsou otevřené a volně průjezdné," vysvětlil mluvčí skiareálu Hochficht Martin Řezáč.

Rakouský lockdown srazil křivku nově nakažených během tří týdnů o dvě třetiny. Aktuálně je tam 467 pozitivních na milion obyvatel. Přesto jsou jednotlivé spolkové země opatrné a rozvolňují pomalu.

Třeba ve Vídni se v pondělí otevřely vánoční trhy, obchody, služby, sportovní i kulturní akce, vše ale jen pro očkované nebo uzdravené. Hotely a restaurace se pro ně otevřou příští pondělí.

Pro očkované nebo uzdravené se otevřely některé obchody také na Slovensku. Lockdown tam platí od 25. listopadu. Na rozdíl od Rakouska ale zatím nepřinesl výrazné snížení počtu nově nakažených. Tamní vláda proto rozhodla o prodloužení zákazu vycházení až do 9. ledna.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz