Domácí

Město vyslyšelo prosby lidí. Lukáškovi z babyboxu i mamince se rozhodlo pomoci

Město vyslyšelo prosby lidí. Lukáškovi z babyboxu i mamince se rozhodlo pomoci
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Příběh Lukáška, několikaměsíčního chlapce, který byl o víkendu odložen do nymburského babyboxu, vyvolal velký zájem veřejnosti. Lidem se zželelo maminky, která dle dopisu musela děťátko odložit ze zdravotních důvodů, a vyjádřili zájem jí i miminku pomoci. Město Nymburk spolu s tamní nemocnicí prosby vyslyšely a rozhodly se zřídit transparentní účet, který Lukáškovi a možná i jeho mamince pomůže ke kvalitnějšímu životu.

Dvířka babyboxu v Nymburku se otevřela v sobotu, místo obvyklého novorozence ale uvnitř skončilo už starší, zhruba čtyřměsíční, miminko. Nejen chlapcův věk, ale i okolnosti odložení vyvolaly obrovský zájem veřejnosti.

Maminka totiž u dítěte zanechala dopis, ve kterém se mu omluvila a vysvětlila, že se o něj nemůže postarat, protože je nemocná. Její těžká životní situace lidi nenechala chladnými a mnozí z nich se nabídli, že jí pomohou.

Související obsah

​Vlnu solidarity ocenilo město Nymburk, které ve spolupráci s tamní nemocnicí zřídí pro Lukáška transparentní účet. V pondělí oznámily, že jeho zřízení již připravují. Zájemci tak již brzy budou moci miminku pomoci do budoucího života.

"Zda peníze budou sloužit Lukáškovi například na studia, až vyroste, nebo mamince, aby se dostala z tíživé situace a mohla se o malého opět starat, už bude záležet na její vůli být zase rodina," uvedla nymburská nemocnice.

Řada lidí se dokonce rozhodla maminku vyhledat, k tomuto účelu vznikla na facebooku i skupina. Od tohoto kroku se však vedení města i samotný zakladatel sítě babyboxů v České republice Ludvík Hess distancují.

Související obsah

​"Vedení města a nemocnice ctí jasnou myšlenku a účel anonymního babyboxu i další úřední postup," vysvětlilo město Nymburk. "Dostal jsem také pokyny maminku hledat, ale to by bylo přímo proti filozofii spolku Babybox. Po matce, která odložila dítě, nebudeme pátrat," vyjádřil se již o víkendu Ludvík Hess.

Pokud bude mít maminka zájem, může se sama ozvat jednatelce nemocnice, a to na e-mail gvozdiakova.nela@nemnbk.cz. "Nebyla by to snadná cesta, ale nebylo by to poprvé," uvádí nemocnice.

🍀🤗Nymburský BabyBox přivítal historicky 3. miminko o 3. adventním víkendu, lidé ho chtějí podpořit👶💸 Zpráva o...

Posted by Město Nymburk on Monday, December 13, 2021

V tuto chvíli už chlapeček nicméně není v nymburské nemocnici. "Chlapec Lukáš je ve věku, kdy již nepatří na novorozenecké oddělení v Nymburce, byl převezen na dětské oddělení kolínské nemocnice," oznámilo město. 

"Tam zůstane v péči, než mu ve spolupráci s Krajským úřadem Středočeského kraje najdou náhradní rodinu, pěstouny, domov. Do budoucna není vyloučena ani možnost, že se o něj opět přihlásí vlastní matka," dodalo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz