Počasí je v těchto dnech jako na houpačce. Po mrazech a vydatném sněžení z minulého týdne přišla obleva. Chladné počasí by se ale mělo vrátit po víkendu. A je tady i šance na mrazivé Vánoce. Meteorologové dokonce už nyní předpovídají, jak bude vypadat první lednový týden.
Desítky dopravních nehod a zasněžené silnice. Před týdnem napadlo na mnoha místech i přes čtvrt metru sněhu. Jenomže tento týden jako by si zima vybrala dovolenou.
"Nadprůměrné teploty a inverzní charakter počasí. V odpoledních maximech neměříme až osm stupňů," informovala meteoroložka Dagmar Honsová. Na horách by mohlo být i polojasno. Provozovatelé lyžařských areálů ale odmítají, že by zastavovali vleky.
"Ta obleva je někdy dobrá i v tom, že my ten technický sníh při odměku líp zpracujeme. To, co vypadá, že je špatně, je možná někdy i dobře," vysvětluje provozovatel lyžařského areálu Jakub Juračka.
Mrazy očekávali i vinaři. Ve vinicích mají totiž hrozny, ze kterých se vyrábí ledové víno. Rtuť teploměru ale nakonec spadla jen k pěti stupňům pod nulou. Sběrači tak do vinic nevyrazili.
Znovu ochladit by se mělo příští týden. Je tak šance, že by letos mohly být bílé a mrazivé Vánoce. Poslední opravdu bílé Vánoce na území Česka byly v roce 2010. Naopak v letech 2013, 2015 a 2017 vysoké teploty na Vánoce přepisovaly rekordy. Na Štědrý den bylo až třináct stupňů.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude období příštích čtyř týdnů teplotně průměrné. Nejteplejší by měl být tento týden s denními teplotami kolem tří stupňů nad nulou.
Následující týden by naopak měl být nejchladnější. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od 2 do -1 stupně. Období od 27. prosince do 9. ledna bude teplotně opět průměrné. Ve třetím týdnu (od 27. prosince) bude okolo nuly až dvou stupňů, ve čtvrtém týdnu (od 3. ledna) se mohou vyšplhat až ke čtyřem stupňům.
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz