Domácí

Hlavní nádraží v Praze oslavilo výročí! První vlak z něj odjel před 150 lety

Hlavák, Wilsoňák, Nádraží Franze Josefa. I to jsou přezdívky Hlavního nádraží v Praze, které v úterý oslavilo kulaté výročí. První vlak z něj odjel přesně před 150 lety, tedy 14. prosince 1871. Za tu dobu největší železniční uzel v České republice prošel rozsáhlou proměnou.

Hlavní nádraží v Praze se těsně před dokončením v roce 1970 jmenovalo nádraží císaře Františka Josefa. "Začalo být stavěno nádraží především jako klíčové spojení na hlavní město monarchie na Vídeň," uvedl historik Zděnek Lukeš.

Původní nádražní budovu byste ale hledali marně. Na začátku 20. století byla kvůli nedostatečné kapacitě rozebrána a v roce 1909 ji kompletně nahradila legendární Fantova budova.

"Dominantním prostorem je ten nádherný sál na podkovovitém půdoryse, jde vlastně o hlavní sál s prodejnou vstupenek a taky s kavárnou," doplnil Lukeš.

Související obsah

Součástí budovy jsou ale také salónky. Ty ve Fantově budově byly původně určené pro habsburského císaře Františka Josefa I. a i dnes slouží významným hostům, jako třeba vládní salónek.

A na začátku minulého století už také nádraží získalo svou ikonickou prosklenou halu. "Je takovým malým technickým zázrakem postaveným kolem roku 1905," vysvětlil Lukeš.

Ve 20. letech nádraží změnilo název na Wilsonovo. Místo magistrály tehdy před budovou jezdily tramvaje. V 70. letech dostalo nádraží dnešní podobu, ale Fantova budova začala chátrat. Teď v ní probíhá rekonstrukce.

"Rekonstrukce fasády a střechy historické Fantovy budovy by měla skončit v lednu nadcházejícího roku. Zároveň v září jsme odstartovali rekonstrukci interiéru Fantovy budovy," informovala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Správa železnic chce do Fantovy budovy opět vrátit život. Na proměnu stále čeká taky proslulý park před Hlavním nádražím, kde se často pohybují narkomani a lidé bez domova, a kterému se lidově říká Sherwood.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz