Zahraničí

Brusel hostí důležitý summit. Lídři jednají i o situaci na rusko-ukrajinské hranici

Nový německý kancléř Olaf Scholz chce vést jednání s Ruskem o vyhrocené situace na hranicích s Ukrajinou. Doufá, že evropští partneři ho budou následovat. Napětí v regionu a ruskou agresi řeší na summitu Východního partnerství jak členské státy Evropské unie (EU), tak východní země, včetně Gruzie nebo Ukrajiny.

Evropská unie se postaví na stranu Ukrajiny, pokud se Rusko rozhodne narušit její celistvost. To zaznívá dlouhodobě z Bruselu. Německý kancléř Olaf Scholz by chtěl obnovit jednání ve formátu Normandské čtyřky, tedy Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Varoval ale, že v případě ruského útoku země EU přistoupí k tvrdým sankcím.

"Jakékoliv narušení teritoriální integrity bude mít svou cenu, vysokou cenu. Společně s našimi evropskými partnery a transatlantickými spojenci budeme postupovat jednotně," uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

Českou republiku na jednáních zastupuje premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Doufá, že ke konfliktu nedojde, protože Rusové se vpádu na Ukrajinu vyhnou.

Související obsah

"Já nechápu, proč by to udělali. To by byl totální obrovský problém pro celou planetu. Takže to vůbec nechápu," sdělil Babiš.

Kromě podpory Ukrajině ale státy řeší stabilitu v dalších východních zemích, jako je například Ázerbajdžán nebo Moldavská republika. "Chceme, aby region prosperoval, byl stabilní a bezpečný. Na summitu chceme představit velký investiční balíček, který podpoří naši spolupráci," uvedl předseda Evropské rady Charles Michel.

Státy se ve formátu východního partnerství sešly už po šesté. Dříve s nimi v Bruselu vedlo rozhovor i Bělorusko, to ale svou účast před časem pozastavilo. Kvůli situaci na své hranici s Polskem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj měl ve středu odpoledne jednat s Francií a Německem, tedy členskými zeměmi Normandské čtyřky. Tou čtvrtou zemí, která se schůzky neúčastnila, je Rusko. Zelenského ve středu čekala ještě další setkání, například s belgickými nebo španělskými představiteli.

Téma se bude určitě řešit i ve čtvrtek na Evropské radě. Tam kromě toho dojde i na bezpečnost polsko-běloruské hranice, energetiku nebo covid-19.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz