Domácí

Omikron Česko zahltí o Vánocích. Experti doporučují zpřísnit opatření. PŘEHLED

Omikron Česko zahltí o Vánocích. Experti doporučují zpřísnit opatření. PŘEHLED
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Varianta covidu omikron děsí celý svět. Podle odborníků z MeSES by tato mutace mohla Česko zahltit o Vánocích. Obávají se zejména extrémního zatížení zdravotnictví, proto doporučují zavedení příslušných opatření.

Koronavirovou mutaci omikron potvrdilo po celém světě už 77 zemí. Ani Česká republika není výjimkou. "I přes nízký počet potvrzených případů s velkou mírou jistoty odhadujeme, že v Česku již dochází ke komunitnímu šíření varianty omikron. Odhad skutečné incidence je nejistý, ale předpokládáme, že je v řádu stovek (100-1000), nelze vyloučit i nízké tisíce," uvádí odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES).

Experti předpokládají, že omikron v Česku převládne někdy mezi obdobím Vánoc a prvních týdnů roku 2022. "Díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírnější průběh, což ale bohužel při velmi rychlém šíření nijak nevylučuje v absolutních číslech vysoký počet vážných průběhů v krátkém čase a extrémní zatížení zdravotnictví," doplnila MeSES.

Související obsah

Za nejohroženější považují odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace dvě skupiny lidí. Jsou jimi neočkovaní jedinci rizikových skupin, kteří nemoc neprodělali a ti, kteří se nechali naočkovat v jedné z prvních vln na jaře roku 2021 a mají dvě dávky vakcíny, dosud však nepodstoupili tu posilující. "U starších osob bohužel ochrana vakcínou klesá v čase rychleji a je možné, že s odstupem téměř roku bude ochrana nedostatečná i proti riziku hospitalizace," varují experti.

MeSES počítá s několika scénáři, jak by další vlna mohla vypadat. Žluté by znamenaly maximální zátěž nemocnic daleko nižší než v předchozích vlnách, oranžové srovnatelnou nebo mírně větší, než byla předchozí maxima a červené jsou scénáře nad dostupnou kapacitu. Fialové scénáře, které jsou daleko za hranicí kolapsu zdravotní péče, nejsou dle expertů realistické.

Podle odborníků je nutné se už nyní připravit na nutnost zavedení dalších protiepidemických opatření a počítat, že by měla vejít v platnost už před koncem roku, nebo v prvních týdnech roku 2022. "Mnoho problémů spojených s velkou vlnou případů varianty omikron spojuje nedostatek zdravotnického personálu, který je třeba strategicky rozdistribuovat mezi odběrová místa pro testy, očkovací místa a nemocnice. Doporučujeme prioritizovat kroky, které umožní doplnění kapacit odborným, ale nezdravotnickým personálem," radí MeSES.

Doporučení

Klíčové je dle expertů aplikovat třetí dávky vakcín v co největším rozsahu. MeSES volá také po možnosti nechat očkovat i nelékaře v případě nouzového stavu. Vakcínu by tak mohli aplikovat lidem například lékárníci, studenti všeobecného lékařství a sesterských studijních programů a podobně. Nutné je také zjednodušení administrativy k očkování, kdy by měly stačit pouze aplikace v telefonech.

Odborníci očekávají v případě rozšíření omikronu také zahlcení testovacích míst. Radí proto obnovit testování lidí s postinfekční a postvakcinační imunitou například ve školách nebo na pracovištích. MeSES doporučuje také objednat dostatek kvalitních antigenních testů nejen pro školy, aby byly schopné testovat dvakrát týdně, ale také pro všechny občany zdarma.

Související obsah

Opatření

V případě další vlny doporučuje MeSES zpřísnit opatření. Ta by se lišila podle toho, který typ scénáře by se naplnil.

Žlutý scénář

V tomto případě by byli odborníci pro zavedení plošného testování ve školách a na pracovištích dvakrát týdně. Nutné by bylo také zavést a vymáhat "levná opatření" v celém Česku. Mezi ty řadí například nošení respirátorů, omezení kapacit a dodržování karantén a izolací. Potřebné by bylo také sjednotit systém karantén ve školách, aby se ve spolupráci s hygienickými stanicemi systém zjednodušil.

Oranžový scénář

Opatření jsou podobná jako u žlutého scénáře, navíc by se upravila otevírací doba, omezilo by se shromažďování, setkávání nebo velikost akcí.

Červený scénář

Experti jsou pro opatření jako u žlutého a oranžového scénáře. Navíc by dle nich vstoupily v platnost také další plošné restrikce.

Šíření omikronu v Evropě je stále rychlejší. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz