Koronavirus

Omikron se vyznačuje pěti příznaky. Čím se liší od delty nebo chřipky? SROVNÁNÍ

Omikron se vyznačuje pěti příznaky. Čím se liší od delty nebo chřipky? SROVNÁNÍ
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Světem se rychle šíří varianta koronaviru omikron, která, jak se zdá, se vyznačuje některými odlišnými příznaky, než které se vyskytovaly u předchozích variant. Jedny z hlavních symptomů jsou škrábání v krku, extrémní únava nebo bolesti svalů.

Sezóna respiračních onemocnění běží naplno a kromě běžného nachlazení, chřipky či aktuálně dominantní varianty covidu-19 delta nastupuje také omikron, nová varianta covidu pocházející z jihu Afriky. Ačkoliv jsou příznaky omikronu často velmi mírné, řada pacientů i odborníků si všimla, že nejsou stejné jako u varianty alfa, beta a delta.

Mezi tři nejčastější symptomy, které Státní zdravotní ústav uvádí u covidu-19, patří horečka, kašel a obtížné dýchání. Velmi často je doprovodným příznakem také ztráta čichu nebo chuti.

Související obsah

U omikronu, jak naznačují aktuální údaje, bylo zpozorováno pět hlavních příznaků, píše deník The Mirror s odkazem na lékařku Angelique Coetzeeovou, která je předsedkyní Jihoafrické lékařské asociace.

Jsou jimi škrábání v krku, suchý kašel, extrémní únava, bolesti svalů a noční pocení, tedy stav, kdy se pacient v noci potí natolik, že má kompletně mokré noční a ložní prádlo. Na rozdíl od předchozích variant se u omikronu neobjevuje ztráta chuti a čichu. 

Doktorka Coetzeeová je jednou z prvních odborníků, kteří si všimli odlišných příznaků. Zdravotnické orgány upozornila již v listopadu na to, že klinický obraz sedmi jejích pacientů neodpovídá deltě. Příznaky spíše připomínaly jinou virovou infekci.

Související obsah

​Tabulka níže ukazuje hlavní rozdíly mezi variantou delta a omikron a jejich odlišení od chřipky a nachlazení. Většinu symptomů mají všechny tyto nemoci společnou, ačkoliv četnost jejich výskytu se liší. Například únava může provázet jak pacienty s deltou, tak i s chřipkou nebo nachlazením. U omikronu by ale měla být jedním z hlavních příznaků.

Ve srovnání s deltou bývá u omikronu také častější bolest hlavy, svalů a škrábání v krku. U obou variant platí, že rýma a průjem jsou jen výjimečně se vyskytující symptomy.

​V Česku je druhý případ omikronu, potvrdila jej liberecká hygiena:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz