Zahraničí

Itálie chce test i po očkovaných. Lídři zemí EU chtějí postupovat jednotně

Země Evropské unie (EU) by měly v zavádění opatření proti covidu-19 postupovat jednotně. Na tom se shodli lídři členských zemí poté, co se Itálie nově rozhodla vyžadovat test i od očkovaných lidí. Navzdory doporučení Evropské rady ale italský premiér necouvnul.

Opatření jednotlivých členů sedmadvacítky nemají ovlivňovat volný pohyb, zaznělo znovu z Evropské rady. Itálie si ale za svým krokem stojí. "Mutace omikron se u nás zatím moc nešíří a chtěli bychom si tuhle výhodu ponechat, abychom ochránili náš zdravotnický systém," vysvětlil italský premiér Mario Draghi.

Italský premiér se zatím přesvědčit nenechal a do Itálie tak může i očkovaný člověk jen s negativním testem. Lídři se ale shodli na zkrácení platnosti covidového certifikátu. Kvůli variantě omikron a další vlně v Evropě bude na území unie certifikát platit jenom devět měsíců, pokud lidé nebudou mít posilující dávku. Shoda padla i na pomoci ostatním státům s vakcínami.

Související obsah

"Jsme připravení poskytnout vakcínu běloruskému lidu. Dávky pro ně jsme dali bokem a hledáme teď způsoby, jakými bychom je mohli dostat k Bělorusům co nejrychleji," řekla předsedkyně Evropské komis Ursula von der Leyenová.

Jednalo se také o rostoucích cenách energií nebo o návrhu komise, který vyvolal velký rozruch, a o kterém se bude příští rok dlouho jednat. A sice omezit do roku 2040 vytápění plynem a už za šest let zrušit dotace na plynové kotle.

"To jsou návrhy, které nemají nic společného s reálným životem. Je to jenom další návrh, který by podle mě dopadl dramaticky na celou ekonomiku EU," sdělil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

Po jednání Evropské rady se lídři sejdou ještě na společné pracovní večeři. Tou premiér v demisi Andrej Babiš definitivně ukončí svou poslední zahraniční cestu ve funkci. Večeře měla být původně jen pro státy eurozóny. Najíst ale nakonec dostanou všichni, bez ohledu na to, čím doma platí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz