Domácí

Babišův poslední den ve funkci. Prozradil, co se mu v úřadu nejvíc nepovedlo

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) má před sebou poslední den ve funkci. Podle něj byl úřad premiéra zajímavou zkušeností. Za svůj největší úspěch považuje vybojování peněz pro české příjemce dotací a pro Českou republiku. Nejméně se mu pak dle jeho slov podařil výběr některých ministrů, řekl to ve čtvrtek v pořadu Snídaně s Novou.

Babiš poslední den ve funkci stráví na zahraniční cestě v Bruselu. "Budu urgovat komisi, aby uznala jádro a plyn jako nízkoemisní energetický zdroj. Strašně dlouho jim to trvá a doufám, že je donutíme k tomu, aby to udělali před Vánoci," řekl Babiš televizi Nova.

Premiér v demisi chce také znovu diskutovat o prodeji emisních povolenek. "Mají negativní vliv na cenu energií u nás, opakovaně to kritizuju, takže znovu to zvednu. Mám podporu Polska, takže bojujeme za to, aby Evropská komise změnila konečně věci, které jsou negativní pro naše spotřebitele," uvedl Babiš.

Související obsah

Jednou z posledních věcí, kterou Babiš ve funkci stihl, bylo požádat ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) o to, aby se zkrátil interval mezi aplikováním druhé a třetí dávky vakcíny proti covidu-19.

"Očekává se, že v polovině ledna omikron ovládne Evropu a tím, že jsou nevyužité očkovací centra, jsem požádal ministra Adama Vojtěcha, aby zkrátil interval na pět měsíců pro všechny. Myslím, že to očkovací centra určitě zvládnou. V Evropě si to každý rozhoduje, jak chce," řekl Babiš.

Zhodnocení působení v úřadu

Jako největší úspěch hodnotí Babiš jednoznačně boj za peníze. "Dovezli jsme tisíc miliard a bojovali jsme čtyři noci a pět dní od 17. do 22. července 2020. Já osobně jsem svou urputností vyjednal 42 miliard korun navíc pro české příjemce dotací a pro Českou republiku," odpověděl Babiš na otázku, co se mu ve funkci nejvíce povedlo.

Související obsah

Naopak jako nepovedený hodnotí výběr některých ministrů. "Když člověk nic nedělá, tak nic nepokazí. Věcí bylo vícero, ale asi ty kádrové věci. Vždycky jsem říkal, že dobří ministři nerostou na stromech a najít dobrého ministra je těžké," řekl Babiš s tím, že nakonec vláda končí v dobré sestavě.

Úřad premiéra pro Babiše byla zajímavá zkušenost. "Hlavně ta Evropská rada, což je nejdůležitější místo, kde premiér bojuje za zájmy své republiky. Bude to nejdůležitější i pro příštího premiéra, aby tu vybojoval zájmy České republiky," popsal svoje premiérské zkušenosti Babiš.

Nová role

Ze své kanceláře ve Strakově akademii si už odstěhoval věci. V pátek ji předá designovanému premiérovi Petru Fialovi (ODS), jehož vládu jmenuje prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. "Odvezl jsem už plno kartonů, jsem hlavně na papíry, počítač moc nepoužívám. Bylo to spíš na menší dodávku. Všechno je vyklizeno a těším se, že to předám panu Fialovi," uvedl Babiš.

Podle jeho slov to bude mít nový premiér těžké. "Pět koaličních programů s jedním programem AntiBabiš. Přeji mu, aby to zvládl a pokračoval v boji za naše zájmy. Ať používá selský rozum a aby si uvědomil, že solidarita končí před dveřmi Evropské rady," řekl Babiš, který už se chystá do opozice.

Související obsah

V nové roli opozičního poslance se spolu s kolegy z hnutí ANO budou ptát vítězných koalicí na to, jak plní sliby, které voličům daly před volbami. Covid-19, jak Babiš řekl, nebudou používat jako "zbraň" proti nové vládě a budou podporovat opatření, která mají pomoci zvládnout epidemii.

Od říjnových voleb je Babiš často dotazován, zda bude kandidovat na prezidenta v příštích prezidentských volbách, které se uskuteční v roce 2023. Dříve kandidaturu na prezidenta razantně odmítal. "Neumím na to odpovědět. Musím si promluvit s rodinou a promyslet si, jestli je to to, co chci," vyjádřil se Babiš k možné kandidatuře na hlavu státu a dodal, že má na rozhodnutí ještě dost času.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz