Domácí

Nová vláda má za sebou první jednání, shodla se na několika věcech. PŘEHLED

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) má za sebou první oficiální zasedání na Úřadu vlády. Na páteční tiskové konferenci nová vláda krátce představila, o čem rozhodla. Ministři se například shodli, že nebudou žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Ten tak skončí 25. prosince.

Česko už od 25. prosince nebude v nouzovém stavu. "Vláda se rozhodla nežádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. Situaci sledujeme, pokud se bude zhoršovat, je vláda připravena se k debatě o nouzovém stavu vrátit," uvedl Fiala s tím, že pokud to bude potřeba, kabinet bude rychle jednat. 

S nouzovým stavem skončí některá opatření, například omezení otevírací doby v restauracích a klubech, které teď musí zavírat ve 22:00. Přestane také platit zákaz pro konání vánočních trhů. "Platit budou pouze opatření, která jsou podle pandemického zákona," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Jako prioritu pro nastávající dny Válek uvedl změnu podmínek pro absolvování lyžařských zájezdů. "A to tak, aby žádné dítě z těchto zájezdů nebylo vyloučeno, ale zároveň aby byly zájezdy pro všechny děti bezpečné. Ty kroky mám nachystané a prodiskutované s Národním pedagogickým institutem a chci je realizovat okamžitě," řekl Válek.

Související obsah

Nová vláda začala pracovat bezprostředně poté, co ji v pátek dopoledne jmenoval prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. "Chci vás ujistit, že naše vláda si je vědoma složité situace, ve které se ujímáme odpovědnosti, proto jsme začali prakticky ihned pracovat," řekl Fiala s tím, že na začátku ledna by vláda chtěla mít základní koncept programového prohlášení. 

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dostal na prvním jednání za úkol vypracovat harmonogram projednávání rozpočtu a pravidla pro fungování v rozpočtovém provizoriu. Fiala také prohlásil, že vláda začne okamžitě pracovat na řešení energetické krize. "To jsou věci, které nesnesou žádného odkladu," sdělil Fiala.

Kvůli energetické krizi zřídila nová vláda pracovní skupinu, ve které budou spolupracovat čtyři ministři  ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Související obsah

"Příští týden budeme realizovat kroky, které povedou k řešení situace lidí a domácností, kteří jsou dnes ve složité situaci z důvodu té energetické krize a zvýšení cen energií," řekl Jurečka s tím, že na jednání vlády před koncem roku by pracovní skupina chtěla být připravena předložit výstup kroků, které povedou k tomu, jak situaci zvládnout.

Podle nového premiéra je situace vážná. Vláda proto bude zasedat i mezi vánočními svátky a Silvestrem, konkrétně 29. prosince. Sejde se ale i příští týden. Na začátku ledna by se Fiala měl vydat na první zahraniční cestu, ta povede na Slovensko.

Kabinet Petra Fialy se rovněž na jednání shodl, že prvním místopředsedou vlády bude ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a že post vedoucího Úřadu vlády bude zastávat bývalá mluvčí ODS Jana Kotalíková. Mluvčím vlády se stal Václav Smolka.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz