Domácí

Bývalí ministři dostanou tučné odstupné. Hamáček si přijde na více než 800 tisíc

Většina ministrů bývalé vlády se teď přesune do Sněmovny, kde zasednou jako poslanci. Ostatní s koncem mandátu dostanou do začátku tučné odstupné, osobního řidiče nebo třeba ochranku.

Odcházející ministři, kteří nejsou poslanci, dostanou odstupné, aby se mohli v klidu rozkoukat ve své další práci. Stručně řečeno, čím déle ministrem, tím vyšší bonus. Průměrný měsíční plat se vynásobí počtem let ve funkci.

"Největší odstupné dostane vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který byl ve vládě více než tři roky, takže bude mít nárok na bonus více než 830 tisíc korun. Ministryně Maláčová (ČSSD) a pan ministr zemědělství Toman (ČSSD) mají ukončené tři roky, takže jejich odstupné bude o něco menší než 700 tisíc korun. Třeba Marie Benešová (za ANO) a Lubomír Zaorálek (ČSSD) to mají za víc než půl milionu korun," shrnul ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​"To odstupné se politikům dává proto, aby den po skončení na svém postu neodešli do soukromého sektoru, kde by se mohlo využít jejich informací i kontaktů k soukromým účelům," vysvětlil politolog Jiří Pehe.

Jako chudý příbuzný v partě končících ministrů dopadl bývalý šéf resortu zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Ve funkci byl totiž jen od dubna letošního roku a odstupné pro něj dělá necelých 200 tisíc.

Ochranka pro exministry

I když ministři ve své funkci končí, o jejich bezpečí se bude i nadále starat ochranka, na tu mají ze zákona nárok ještě tři měsíce po odchodu z funkce. Ne všichni ale tuto možnost využijí.

"V tomto konkrétním případě se bude jednat o celkem sedm osob a ta ochrana se bude řešit s každým z nich individuálně," uvedl mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

"Já jsem se dohodla s ochrannou službou na ukončení, ale vzhledem k tomu, že jsem stále chráněná osoba, nebudu sdělovat detaily. Ale toho maximálního využití, jak je mi přiznáno, nebudu v žádném případě využívat," řekla exministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Související obsah

​"Ochranku využívat nebudu a řidiče také využívat nebudu, protože já ráda řídím," prohlásila bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

"Já nevyužiji té zákonné možnosti mít ochranku, nicméně po dohodě s policií nebudu sdělovat detaily. Řidiče nadále nebudu využívat," doplnil své bývalé vládní kolegyně exministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (ANO).

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz