Domácí

Doprava v Libereckém kraji kolabuje. Covid zastavil dopravu, nejsou řidiči

Liberecký kraj trápí výpadky v hromadné dopravě, kterou způsobuje vysoká nemocnost mezi řidiči linkových autobusů. V pondělí ráno se kvůli tomu řada lidí nedostala včas do práce či do škol. Podle nejnovějších informací nevyjelo deset spojů.

Lidé mrzli na zastávkách a vyhlíželi autobus, který nepřijížděl. Tak to vypadalo v pondělí ráno na několika místech v Libereckém kraji, mimo jiné i v Jablonné v Podještědí. 

Na zastávkách tam čekali učni i gymnazisté. "To máme tedy radost, že nepřijede autobus," říkají studenti. "Náhradní řešení? Jedině vlak, nic jiného nám nezbývá," dodávají.

Dopravci napříč celým Českem denně bojují o každého volného řidiče. Generace profesionálních autobusáků stárne, zbytek decimuje covid. Liberečtí řidiči musí aktuálně zaskakovat za své kolegy na Českolipsku. 

Související obsah

​"Nevyjelo deset spojů. Na odpoledne už máme tu situaci asi pod kontrolou. Cestujícím se omlouvám, ale situace je v dopravě dlouhodobě kritická," omlouvá se Martin Bobek, předseda představenstva ČSAD Liberec. V kritické situaci jsou podle něj už rok.

A vedení ČSAD se modlí, aby v úterý nepřišla další pohroma. "Jsme neklidní, jestli třeba během dne, nebo v dalších dnech někomu zase nebude nařízená karanténa," dodává Bobek. Zatím počítají s tím, že v úterý by měly všechny spoje vyjet. 

V celém Česku chybí aktuálně v linkové a hromadné dopravě kolem 20 tisíc řidičů, tedy zhruba polovina, další jsou nemocní a v pracovní neschopnosti. Některé kraje proto zavedly tento týden prázdninový režim, provoz městských autobusů omezili už v polovině prosince třeba na Ostravsku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz