Zajímavosti

Neobvyklý symptom, na který si dejte pozor. Může značit rakovinu slinivky

Neobvyklý symptom, na který si dejte pozor. Může značit rakovinu slinivky
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Bolest břicha, hubnutí nebo nevolnost jsou nejčastějšími příznaky rakoviny slinivky břišní, která je jedním z nejzákeřnějších typů nádorového onemocnění. Lékaři ale upozorňují na jeden neobvyklý příznak, který zaznamenala řada pacientů s touto nemocí. Jedná se o pocit chvění pod žebry.

Rakovina slinivky břišní je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním trávicí soustavy a zároveň patří k nejnebezpečnějším typům této nemoci. Vzhledem k tomu, že se většinou odhalí až v pokročilém stadiu, velmi často končí smrtí.

Úspěch léčby závisí právě především na včasném odhalení. Odborníci z celého světa proto věnují značnou pozornost zkoumání varovných signálů, které mohou značit, že člověk trpí rakovinou slinivky.

Související obsah

​Většina příznaků je dobře známá. Patří mezi ně především bolest břicha, která může vystřelovat až do zad, úbytek váhy, trávicí obtíže nebo žloutenka. Existuje ale jeden symptom, který není příliš obvyklý a mnozí pacienti si jej možná ani neuvědomují, píše deník The Mirror s odkazem na tým vědců z univerzit v Oxfordu a Cambridge.

Jedná se o jakýsi pocit chvění pod žebry. Slinivka břišní se totiž nachází v oblasti za žaludkem, kde se žebro setkává s hrudní kostí. Odborníci v souvislosti s tímto příznakem popsali zkušenosti pacientky Rachel.

"Dva roky předtím, než jí byla diagnostikována rakovina slinivky břišní, se obrátila na svého lékaře kvůli bolesti pod levým žebrem. Měla podezření, že se jedná o natažený sval po těžké práci na zahradě," uvedli.

Související obsah

​Praktický lékař ji nakonec po několika měsících, kdy bolest neustávala, poslal na vyšetření srdce, které ale nikam nevedlo. Až později po sérii různých vyšetření se přišlo na to, že má nádor na slinivce břišní a játrech.

Neobvyklý příznak, na který lékaři upozorňují, nelze jednoznačně popsat. Zatímco u některých pacientů se projevuje spíše bolestí, jiní jej popisují spíš jako pulzování v místě pod žebry. Jedním z důvodů, proč je rakovina slinivky tak moc nebezpečná, je fakt, že neexistují dva případy, které by byly totožné.

Karcinom slinivky je zákeřný také v tom, že v počátečním stadiu ho neprovází žádné potíže. To je důvod, proč se na něj často přijde až velmi pozdě. V pozdním stadiu je šance na přežití následujících pěti let jedno procento, přičemž většina pacientů umírá již v prvním roce.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz