Počasí

Začíná astronomická zima, její start je mrazivý. Co přinese v příštích měsících?

V úterý 21. prosince začíná astronomická zima. Její start bude nejchladnější za posledních pět let. Ledový dech ale zimě dlouho nevydrží, už na Vánoce se výrazně oteplí. Podívejte se, jaké počasí přinese zima v příštích měsících.

V úterý v 16:48 odstartuje astronomická zima. Slunce totiž vstupuje do znamení Kozoroha, čímž nastává zimní slunovrat. Letošní začátek astronomické zimy je nejstudenější od roku 2016.

Do Česka nyní proudí studený vzduch ze severu. "Až do čtvrtka budou odpolední teploty většinou kolem nuly a nedostanou se výš než na 2 °C. V noci pak bude mrznout, ojediněle klesne teplota na −10 °C," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Aktuální modely nicméně ukazují, že se blíží oteplení. Tím klesá i pravděpodobnost sněhové pokrývky na Štědrý den v nižších polohách. Ti, kteří nebydlí v horských oblastech, si tak na bílé ladovské Vánoce budou muset zřejmě počkat do příštích let.

Jaké počasí přinese zima v příštích měsících?

Sezónní výhledy počasí zpracovávají velká evropská a americká centra, ani ta ale nedokáží předpovědět počasí týden po týdnu na dlouhé časové období dopředu. Mohou nám ale nastínit, jak se bude počasí lišit od dlouhodobého normálu.

Podle těchto modelů se zdá, že období od ledna do března bude ve střední Evropě teplotně mírně nadprůměrné (průměr teplot je 0,9 stupně) a srážkově bez větších odchylek.

Související obsah

​"Hned leden by měl být teplotně průměrný měsíc, jeho průměrná teplota se pohybuje na −2 stupních Celsia," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová. Zato měsíce únor a březen by měly být zhruba o jeden až dva stupně teplejší, než je dlouhodobý průměr, který u února činí −0,9 stupně a u března 2,9 stupně Celsia.

"Z těchto výstupů to tedy vypadá, že by pravé zimní počasí mohlo skončit dříve než vloni. To ale neznamená, že jsou od února vyloučené ledové dny," prozradila Honsová.

"O výsledku a průběhu zimního počasí ve střední Evropě může promluvit také rozpadlý polární vortex, který vloni od 8. do 15. února zapříčinil průnik arktického vzduchu k nám," dodala.

Odchylka teploty v období leden až březen v Evropě Zdroj: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Předpověď počasí na úterý 21. prosince:

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz