Zajímavosti

První elektřina z jádra vznikla přesně před 70 lety. Dokázala rozsvítit jen pár žárovek

V pondělí uplynulo přesně 70 let ode dne, kdy byla poprvé vyrobena elektřina z jádra. Reaktor v americkém Idaho tehdy stačil jen na to, aby rozsvítil čtyři žárovky. Dnes je ve světě v provozu 440 jaderných reaktorů, které mají výkon téměř 400 tisíc megawattů.

Česká republika dnes ve dvou jaderných elektrárnách, Dukovanech a v Temelíně, vyrábí čtyřicet procent elektřiny. První jadernou elektřinu v Československu ale vyrobila v roce 1972 elektrárna v Jaslovských Bohunicích.

"Československo bylo dokonce v počátcích jaderné energetiky ještě v době, kdy svět hledal ten lepší model využívání jaderné energie. Naši tátové, pro mnohé dokonce až pradědové, volili těžkovodní program, reaktor chlazený kysličníkem uhličitým," řekl pro televizi Nova jaderný expert František Hezoučký.

Související obsah

Bylo to 21 let poté, co v prvním experimentálním reaktoru v Idahu ve Spojených státech poprvé vyrobili elektřinu a použili jí k rozsvícení pár žárovek. "V tom dni před těmi 70 lety rozsvítili čtyři žárovky," prozradil fyzik Vladimír Wagner.

Úplně první komerční elektrárna, která dodávala proud pro domácnosti měla výkon pět MW a vyrostla v sovětském Obninsku. Připojena do sítě byla 26. června 1954. Jednalo se o předchůdce reaktorů černobylského typu.

První jaderná elektrárna

Za první západní jadernou elektrárnu je považována elektrárna Calder Hall ve Velké Británii. Ta byla k síti připojena 27. srpna 1956. Její čtyři bloky následně produkovaly až 240 MW. Tato elektrárna současně sloužila i pro vojenské účely.

"V roce 1951 byl úplně jiný přístup k těmhle věcem. Musíme si uvědomit, že to byla poválečná éra. Do značné míry začínala studená válka, takže taková soutěž," popsal Wagner.

Historii rozvoje jaderné energetiky poznamenalo několik velkých havárií. Černobylská v roce 1986 je dosud nejzávažnější. Odhaduje se, že přímé ozáření zabilo, nebo ještě může zabít, až čtyři tisíce lidí.

Související obsah

Druhou nejhorší byla havárie japonské elektrárny Fukušima v roce 2011. Je po té černobylské jediná označená na stupnici nejvyšším stupněm sedm. Počet obětí se odhaduje až na dva tisíce.

Bezpečnost jaderných elektráren je dnes výrazně vyšší než na začátku jejich historie. Jejich stavbu a provoz ovšem bezpečnostní opatření výrazně prodražují.

"Nelze vyloučit, že nějaká havárie nebude. Musela by to být velká lidská chyba jako při havárii v Černobylu. Nějaká jaderná elektrárna nebo jaderný reaktor by se mohl dostat do nějakých problémů," dodal Wagner.

V současné době patří jaderné elektrárny k nejbezpečnějším technickým zařízením. Analýzy prý ukázaly, že pravděpodobnost poruchy reaktoru a ohrožení provozu elektrárny je nesrovnatelně nižší než rizika, kterým je člověk vystaven v každodenním životě. Třeba v dopravě.

Andrea Křivánková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz