Koronavirus

Evropské státy se bojí omikronu, zpřísňují drasticky opatření. I pro očkované

Evropa se obává šíření nové varianty koronaviru zvané omikron. Některé státy tak znovu zpřísňují protiepidemická opatření. Vstup do země v pondělí zpřísnilo například Rakousko, Německo se kvůli omikronu chystá omezit i očkované. Nově se budou moci scházet nejvýše v deseti lidech.

Přes Vánoce lockdown nebude, slíbil nový německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach. Pátá vlna epidemie je ale podle něj nevyhnutelná. Cestou z ní je očkování a pravidelné testování i přes svátky.

"Domnívám se, že očkování je velmi efektivní. Vzhledem k počtu případů, které v současné době v Německu máme, by byla obsazenost lůžek intenzivní péče výrazně vyšší, než jaká je," tvrdí německý lékař Rene Lehr.

Přísná pravidla platí od pondělí pro vstup do Rakouska. Hranice můžou bez omezení překročit jen lidé očkovaní posilovací dávkou vakcíny. Lidé uzdravení z covidu-19 a očkovaní dvěma dávkami musí nově předkládat negativní PCR test, jinak musí nastoupit do desetidenní karantény.

Související obsah

​Povinná karanténa neplatí pro pendlery. Těm, kteří nemají doklad o očkování nebo o prodělání nemoci, stačí k překročení hranic negativní test na koronavirus.

Šíření omikronu se obává i Itálie. Tamní vláda uvažuje o zavedení testů i pro očkované a povinném očkování pro všechny zaměstnance na pracovištích. Britská vláda zase kvůli prudkému nárůstu případů nevyloučila zpřísnění opatření už před svátky. Laboratoře v zemi odhalily za posledních 24 hodin více než 12 tisíc případů nákazy omikronem.

Izrael se rozhodl zakázat cesty do dalších deseti zemí, včetně Spojených států, Itálie, Německa a Maďarska. Opatření začne platit v noci na středu. V zemi se potvrdilo už 175 případů varianty omikron.

Tereza Masopustová, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz