Ekonomika

ČNB opět zvýšila úrokové sazby. Zdraží tak úvěry i hypotéky

Česká národní banka (ČNB) na středečním zasedání opět zvýšila úrokové sazby, jak předpovídali ekonomové. ČNB tak reaguje na stále rychleji rostoucí inflaci. Zdraží úvěry a hypotéky, naopak se ale mají zvýšit úroky na spořicích účtech.

Počátkem listopadu rada ČNB překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu, tedy na 2,75 procenta. Šlo o nejrazantnější navýšení sazby od roku 1997. A ve středu sazba vzrostla ještě víc.

"Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 1 procentní bod na 3,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,75 % a lombardní sazby na 4,75 %," informovala ČNB ve středu na twitteru.

"Dotkne se to hlavně lidí, kteří mají hypotéky s končící fixací, takže budou muset refinancovat za podstatně horších podmínek. Zvýší se jim splátky, zvyšují se i energie, to české domácnosti uvrhne do dalších existenčních problémů," upozornil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na tiskové konferenci vysvětlil, proč se rada pro zvýšení sazeb rozhodla. "Přijaté rozhodnutí se opírá o podzimní makroekonomickou prognózu a o vyhodnocení informací získaných od jejího zpracování. S podzimní prognózou je konzistentní strmý nárůst tržních úrokových sazeb v závěru letošního a na začátku příštího roku, a to v reakci na mimořádně silné inflační tlaky ze zahraničí i z domácí ekonomiky," řekl Rusnok.

Jak guvernér ČNB uvedl, pro zvýšení sazeb hlasovalo pět členů bankovní rady, dva hlasovali pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Zvyšování sazeb ale podle Rusnoka ještě nekončí. "Je pravděpodobné, že na příštím zasedání čtyřprocentní hranice úrokových sazeb dosáhneme nebo ji překročíme," uvedl guvernér na tiskové konferenci.

Související obsah

Ti, kdo mají spořicí účty, mohou očekávat růst úroků. Dovozcům zase pomůže posílení české koruny. Krok ČNB podle Štěpána Křečka nepotěší vládu. "Stát je obrovský dlužník a bude své úvěry financovat za horších podmínek, vyletí desítky miliard do kanálu," varoval ekonom.

Inflace začne podle guvernéra ČNB v příštím roce zvolňovat. Na přelomu let 2022 a 2023 se pak dle odhadů přiblíží do blízkosti dvouprocentního cíle. 

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz