Koronavirus

V Česku se opakovaně covidem nakazilo přes 8 000 lidí, z toho skoro polovina v listopadu

V Česku se opakovaně covidem nakazilo přes 8 000 lidí, z toho skoro polovina v listopadu
Zdroj: TV Nova

V Česku se od začátku pandemie do konce letošního listopadu opakovaně nakazilo covidem-19 celkem 8 156 lidí. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ) v tiskové zprávě. Za poslední dva měsíce reinfekcí významně přibylo, podle odborníků je tak zřejmé, že ani prodělání nemoci neposkytuje plnou ochranu před další infekcí.

Reinfekce koronavirem je definována jako opakované, potvrzené a symptomatické onemocnění covidem-19. Navíc mezi dvěma onemocněními musí uplynout 60 a více dnů. Podle odborníků ale k opakovaným onemocněním dochází za podstatně delší dobu. "Medián intervalu mezi první a druhou epizodou onemocnění u hlášených případů byl 260 dní," uvedl SZÚ.

Od 1. března minulého roku do 30. listopadu toho letošního bylo evidováno přes 2,1 milionu případů covidu-19. "Mezi nimi bylo identifikováno 8 156 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covidu-19, z toho 4 832 u žen a 3 324 u mužů," informoval epidemiolog Jan Kynčl.

Související obsah

Jenom za letošní listopad přibylo 3 465 potvrzených reinfekcí. U těchto opakovaných onemocnění covidem-19 byl časový rozestup 63 až 624 dní, medián pak 326 dní. "Tento údaj představuje reálnější ukazatel odstupu možného opakování nemoci. Z dat zřetelně vyplývá, že k takzvanému vyvanutí imunity dochází nejen po očkování, ale i po onemocnění," vysvětlil data Kynčl.

Dále odborníci identifikovali ještě dalších 8 358 případů možných reinfekcí covidem-19, ale u těch jedno z onemocnění proběhlo bezpříznakově. "Data o reinfekcích potvrzují vhodnost očkování proti covidu-19 i u osob, které v minulosti tuto infekci už prokazatelně prodělaly," dodala ředitelka SZÚ Barbora Macková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz