Zajímavosti

O Vánocích na mazlíčky číhá nebezpečí. Těmito potravinami je můžete otrávit

O Vánocích na mazlíčky číhá nebezpečí. Těmito potravinami je můžete otrávit
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Čas Vánoc je spjatý s všelijakými dobrotami, na které se těšíme celý rok. Pokud si ale svátky nechcete znepříjemnit cestou na veterinu, měli byste odolat škemrání domácích mazlíčků, kteří se mermomocí snaží také ochutnat. Veterináři varují, že řada potravin, které nalezneme na sváteční tabuli, jsou pro psy a kočky jedovaté. A netýká se to pouze jídla. I výzdoba může zvířátkům zadělat na pořádné problémy.

Na Vánoce, více než kdy jindy v roce, na naše čtyřnohé parťáky číhá nebezpečí k podobě otravy. Mnozí lidí totiž nevědí, co vše může být pro jejich mazlíčky jedovaté a neúmyslně jim tak ublíží. Letos navíc spousta rodin slaví své první Vánoce se zvířátkem, které si pořídily v době pandemie.

Právě proto se Britská veterinární asociace rozhodla vydat varování. Na co si dát pozor, pokud máte doma kočku nebo pejska?

Související obsah

Nebezpečné potraviny

Nejčastější potravinou, která je příčinou toho, proč lidé o svátcích musí navštívit se svými psy veterináře, je čokoláda. "Našim zvídavým mazlíčkům opravdu netrvá dlouho, než vyčmuchají čokoládu, která zůstala pod stromečkem nebo v adventním kalendáři," upozorňuje prezidentka asociace Justine Shottonová.

O čokoládě ale většina chovatelů ví, že je pro zvířata nevhodná. Méně známé jsou v tomto ohledu rozinky, které se dávají třeba do štrúdlu nebo vánočky. Váš pes si na nich možná pochutná, mohou mu ale způsobit selhání ledvin. Nevhodné je jakékoliv sušené ovoce.

Související obsah

​Velmi nebezpečný zejména pro psy malých plemen je xylitol, tedy umělé sladidlo, které se dává běžně do žvýkaček nebo bonbónů. Může být ale také v sušenkách a jiných potravinách, které se prezentují jako bez cukru. Pokud by pes snědl výrobek obsahující xylitol, mohlo by u něj dojít k vážné hypoglykémii.

Psi a kočky by se měli vyvarovat také cibuli a česneku. Totéž platí pro slané potraviny, například brambůrky, krekry nebo tyčinky. Velmi nevhodný je i alkohol, a to v jakémkoliv množství. Uškodit tak vašim mazlíčkům může i pozření cukroví s obsahem rumu.

A když je řeč o cukroví, držte dál psy i kočičky od syrového těsta. V žaludku se totiž rozpíná a kvasí a zvířátko by v krajním případě nemuselo takovou degustaci přežít.

Související obsah

Pozor na dekorace

Nejen jídlo láká mlsné jazýčky našich čtyřnohých parťáků. Na rozdíl od psů je u koček nejčastějším důvodem návštěvy veterináře o svátcích pozření nejedlých předmětů, jako jsou sezónní rostliny nebo nemrznoucí směs.

Kočka v žádném případě nesmí mít přístup k liliím, cesmínám, jmelí nebo vánoční hvězdě. Všechny tyto rostliny jsou pro ni prudce jedovaté.

Veterináři také často ošetřují zvířata, která pozřela například vánoční ozdoby nebo malé součástky dárků. "Majitelům zvířat radím, aby všechny dobroty i ozdoby uchovávali bezpečně mimo dosah zvědavých čumáků a aby se drželi běžné stravy mazlíčků a nekrmili je žádnými lidskými pamlsky," doporučuje Shottonová.

"Pokud se obáváte, že snědli něco, co by neměli, ihned se poraďte s veterinářem, protože to výrazně zlepší prognózu," doplnila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz