Zajímavosti

Dárky zakoupené na internetu nelze vždy vrátit. Na tyto věci si dejte pozor

Dárky zakoupené na internetu nelze vždy vrátit. Na tyto věci si dejte pozor
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Objednávání vánočních dárků na internetu je v posledních letech stále oblíbenější. Ne vždy se ale kupujícím povede trefit obdarovaným do vkusu. Pokud chcete věci zakoupené na internetu vrátit, musíte si dát pozor na několik věcí.

Vánoční dárky se příliš nevyplatí kupovat přes internet dlouho dopředu. Pokud by s nimi obdarovaný nebyl spokojený a chtěl je vrátit, bylo by totiž už pravděpodobně pozdě. Zboží koupené přes internet je možné standardně vrátit do 14 dní od jeho převzetí. Některé obchody však mají lhůtu na odstoupení od smlouvy delší.

I to má ale háček, existuje několik výjimek, kdy ani při dodržení této lhůty zakoupené věci vrátit nemůžete. Jde například o speciálně upravené dárky, jimiž můžou být hodinky s gravírováním a podobně.

Související obsah

"Odstoupit do 14 dnů nelze také u zboží, které po otevření uzavřeného obalu již nelze z hygienických důvodů vrátit, leda by zákazník vracel zboží ještě neotevřené, jako je zubní kartáček," vysvětlil advokát Miroslav Šperka z poradenské skupiny V4 Group.

Zboží můžete vrátit i v případě, kdy už od něj nemáte původní krabici. Neplatí to pouze tehdy, kdy je obal součástí zboží. Týká se to například sběratelských edicí či různých dárkových balení. Ty musíte vrátit i s obalem.

Pokud jste dárky nakoupili přes platformu AliExpress, nemusíte se bát, že by zakoupené věci nebylo možné vrátit. Nově společnost zajišťuje zákazníkům ze zemí Evropské unie stejné podmínky, jako by měli, pokud by si objednali zboží na kterémkoliv internetovém obchodě v rámci EU. Záruční doba tak u zboží od prodejců z Aliexpressu musí platí na dobu minimálně dvou let a zboží můžete vrátit do 14 dnů. 

Související obsah

V případě, že se rozhodnete od smlouvy s internetovým obchodem odstoupit, měli byste tak učinit písemnou formou. Prodávající peníze za zboží nemusí vrátit dříve, než mu spotřebitel koupenou věc předá, případně prokáže, že zboží už odeslal. Náklady na vrácení věci hradí zákazník.

"Řádně doručeným odstoupením od smlouvy se uzavřená kupní smlouva ruší a zákazníkovi vzniká povinnost vrátit prodávajícímu zboží do 14 dnů a prodávajícímu povinnost vrátit zákazníkovi kupní cenu a předtím vzniklé náklady na doručení, a to do 14 dnů od odstoupení od kupní smlouvy," dodal Šperka.

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz