Domácí

Drožkaři vs. Praha. Podle odborníků koně trpí, provozovatelé s tím nesouhlasí

Praha od roku 2023 zruší stanoviště drožek na Staroměstském náměstí a ve Stromovce, podle odborníků koně ve městě trpí. Provozovatelé fiakrů se ale brání, že o koně je dobře postaráno a radnici všechny potřebné dokumenty předložili.

Kůň není stroj a do moderního města podle pražských radních nepatří. Provozovatelé fiakrů jsou ale proti. Podle nich koně a povozy ke Starému Městu patří a turisté jsou z nich nadšení.

"Myslím si, že do moderního města 21. století koňské vozy nepatří. Zábava, která vede k tomu, že zvířata trpí, je podle mého názoru nemorální," okomentoval pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09).

Michaela je z Prahy a v sobotu se povozem svezla. Prý hlavně kvůli synovi. "Myslím, že to k té Praze patří. Děti to ocení, my jsme museli, protože on nám řekl, že musíme, takže by byla škoda zrušit. Ničemu to nevadí, životní prostředí to neničí, tak proč," řekla televizi Nova paní Michaela.

Související obsah

A nebyla sama, v anketě se podobně vyjádřili i další oslovení. "Určitě bych je tady nechala, určitě sem patří," řekla například jedna žena. "Bylo to velmi krásné, dvacet minut jsme se povozili, já bych je nerušila," vyjádřila se další.

Na radnici pro zrušení stanovišť změnou tržního řádu hlasovalo osm členů z jedenácti. To, že změna začne platit až za rok, je prý vůči drožkářům vstřícný krok. "Ani přesně nevím, jaké mají možnosti, nicméně my jsme chtěli z pozice Prahy přestat tento druh podnikání podporovat," vysvětlil pražský radní Adam Zábranský (Piráti).

Drožkaři nesouhlasí

Podle radních prý koním vadí vysoké rozdíly teplot, smog nebo tvrdý povrch. Drožkáři, kteří se starají o zhruba 70 koní, se prý vše dozvěděli až z médií. Tvrdí, že na jejich dokumenty, které potvrzují, že koně netrpí, se na radnici ani nepodívali.

Související obsah

"Ti odborníci se k tomu mohli vyjádřit, ale jestli to vůbec četli ti, co o tom rozhodovali," okomentoval drožkař Josef Popela. "Dozvěděli jsme se to až, když to přišlo do médií. Budeme bojovat za to, aby to tady zůstalo," okomentoval další drožkař, Josef Brejcha.

"Možná jsem romantik, ale jsem přesvědčený, že toto k Praze patří. Já bych moc prosil, aby všichni tito sociální inženýři přestali páchat dobro ve svém pojetí světa a přestali mít ambici chtít řídit nejen lidské, ale i zvířecí životy," uvedl exministr vnitra Ivan Langer z ODS.

Podobné rozhodnutí vydala i další světová města. Například Paříž, Londýn, Barcelona nebo Las Vegas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz