Koronavirus

Slovensko zmírnilo proticovidová opatření. Neočkovaní ale mají smůlu

Slovensko od soboty zmírnilo přísná protiepidemická opatření. Ti, kteří prodělali covid-19, nebo mají očkovaní už mohou do hotelů a hotelových wellness center. Většímu rozvolnění dál brání nízká proočkovanost a více než 2 600 covidových pacientů v nemocnicích.

Po téměř dvou měsících otevřely mimo jiné hotely ve Vysokých Tatrách. Nedočkaví hosté tam přijížděli už dopoledne. "Personál konečně natěšený, připravený, že může přivítat hosty, že může obsluhovat," popisuje současný stav ředitel hotelu Marián Polák.

"Jsme moc rádi, že se opatření uvolnila, že si můžeme zajet s rodinou zalyžovat," svěřil se jeden z návštěvníků. Ještě ráno se proto uklízelo na pokojích i v restauracích. Ty se ale otevřely jen pro ubytované. Většina Slováků se tak dovnitř stále nedostane.

Související obsah

​"Chceme jim připravit alespoň přes okénko nějaké občerstvení, co se týká jídel a nápojů," uvedla ředitelka hotelu Erika Fočárová. Hotelové restaurace musejí zavírat už v osm večer, na Silvestra dvě hodiny před půlnocí.

Podobně jako u nás se ubytovat nemohou neočkovaní. "Je potřebný doklad o očkování nebo o překonání covidu. Plus je teda potřebný test. Buď antigenní, nebo PCR," upozorňuje na pravidla Kristýna Krajčová, která je recepční v hotelu.

Související obsah

​V horských střediscích dál platí i jiný režim pro kabinové lanovky. "Omezení kapacity na 25 procent nebo rodinu. Plus zakrytí dýchacích cest," popsal opatření manažer Marian Galajda.

V sobotu se otevřely i termální lázně. Má to ovšem háček. Například do termálních bazénů v Bešeňové se dostanou jen hosté z hotelového komplexu. Ti, co se ubytují o pár metrů dál v malých penzionech, mají smůlu.

Dál platí, že nenaočkovaní a ti, kteří neprodělali covid, se nedostanou do mnoha obchodů. Pokud se na Slovensku výrazně nezhorší epidemická situace, mohly by 3. ledna otevřít alespoň zavřené restaurace.

sei, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz