Domácí

Politici reagují na Zemanův proslov. Vánoční poselství nemá strašit lží, vzkázal Kalousek

Prezident Miloš Zeman pronesl v neděli tradiční vánoční poselství. Zmínil v něm mimo jiné, že se Česko musí vyvázat ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), která ukládá povinnost přestat topit zemním plynem v roce 2030. Hned po odvysílání projevu se na sociálních sítích začaly objevovat reakce politiků, někteří ho nařkli ze šíření nepravd.

Prezident Miloš Zeman v neděli pronesl své tradiční vánoční poselství ze svého sídla na zámku v Lánech. Pár minut po odvysílání projevu se sociální sítě začaly plnit reakcemi politiků na slova, která hlava státu během proslovu řekla.

"Prezident Zeman tvrdí ve svém "Vánočním poselství", že "Grean deal nám ukládá v roce 2030 přestat topit zemním plynem." Nic takového není pravda a veřejnost by na to měla být upozorněna. Úkolem Vánočního poselství není strašení občanů nepravdivými informacemi," vyjádřil se na twitteru bývalý poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Související obsah

Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) prý neočekával, že by se hlava státu snažila o Vánocích spojovat společnost a mluvit o jejích hodnotách. "Srovnávat ale Zelený úděl s teroristy z Tálibánu je už hodně chucpe a laciné. I na Zemana…" okomentoval proslov Pospíšil. Podle něj by stačilo občanům jen popřát hezké svátky.

Podle senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) v proslovu chybělo téma ochrany životního prostředí. "Pan prezident změnil zelenou barvu na černou. Sám však velmi dobře ví, že málo věcí lze nazírat optikou černé nebo bílé. Neslyšela jsem nic nutnosti ochrany klimatu a životního prostředí," uvedla na twitteru.

Klíčové problémy

Premiér Petr Fiala (ODS) se s hlavou státu shoduje na třech nejdůležitějších problémech, na které se nová vláda musí soustředit. "Je dobře, že M. Zeman ve svém projevu zmínil tři nejpalčivější problémy dneška a zdůraznil nutnost očkování. Na řešení koronavirové situace, vysokých cen energií a snížení deficitu můžeme mít různé názory. Shodujeme se ale, že to jsou nejdůležitější úkoly, které před námi stojí," napsal Fiala.

Souhlasně se ke klíčovým problémům, které Zeman zmínil, vyjádřil i poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL). "Určitě se shodneme v podpoře očkování nebo jaderné energie. Některé fámy kolem Green dealu, třeba zákaz topení plynem, je nutno uvést na pravou míru. Nic takového neplatí. A buďme k sobě ohleduplní. To prospěje nám všem," vzkázal Výborný.

Podobně se vyjádřil i ministr místního rozvoje Ivan Bartoš (Piráti). "Pan prezident správně zmínil nutnost řešení pandemie, energií a obřího schodku. Bohužel sdělení snížil strašením terorem či šířením dezinfa o zákazu plynu v roce 2030. Digitální a ekologická transformace má být výzvou, ne hrozbou. A prezident má společnost spojovat, ne štěpit," uvedl Bartoš.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v reakci na vánoční poselství Miloše Zemana napsal, že prezident má na svůj názor právo, ale energetická politika je věcí vlády, která udělá vše pro to, aby vyjednala co nejpřijatelnější konečné podmínky dohody.

"Za sebe bych dodal to, že Zelenou dohodu nevnímám jako nebezpečí, ale realitu, a že se maximálne vynasnažím, aby se v budoucnu pro náš průmysl stala především zajímavou příležitostí," napsal Síkela.

S varováním před Green Dealem naopak souhlasí místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). "Oceňuji, že M. Zeman není politikem prázdných frází, ale má názor. V dnešním vánočním poselství souhlasím s varováním před Green Dealem. Opravdu děláme v rámci zeleného náboženství vše, abychom zchudli. Souhlasit nemohu s povinným očkováním. Státního paternalismu máme už tak dost," napsal Skopeček.

K vánočnímu proslovu Zemana se později odpoledne vyjádřil i bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). S některými výroky prezidenta souhlasil, například s tím, že Zelená dohoda může být nebezpečná. 

Související obsah

"Souhlasím, že Green Deal může být nebezpečný, pokud bychom přijali všechna ta, někdy až šílená, opatření navrhovaná Evropskou komisi. Jako premiér jsem vybojoval, že nemáme konkrétní závazek, ale je to průměrný závazek všech členských států," uvedl Babiš s tím, že z dohody se nejde jednostranně vyvázat. 

Neztotožňuje se však se Zemanovým názorem na uplynulý rok. "Nesouhlasím s tím, že by rok 2021 nebyl dobrý. Byl to dobrý rok, a na tom si trvám. Naší zemi se skvěle daří, vzkvétá a má skvělé ratingy. Ano, covid nás poškodil, ale i ten je díky opatřením přijatých naší vládou na ústupu," napsal Babiš, který mimo jiné ocenil, že Zeman pochválil vládu jeho kabinetu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz