Domácí

Nebyl to dobrý rok, řekl Zeman při vánočním projevu. Vyzval k povinnému očkování

Prezident Miloš Zeman na druhý svátek vánoční pronesl své tradiční vánoční poselství ze svého sídla na zámku v Lánech. Hlavními tématy, kterým se věnoval, byla pandemie koronaviru, energetická krize a bezpečnost. Očkování je podle něj jedinou cestou, jak covid porazit, vyzval proto k tomu, aby bylo povinné.

"Setkáváme se již po deváté u vánočního poselství prezidenta republiky. Nebyl to dobrý rok," řekl v úvodu svého proslovu prezident Zeman.

"Celosvětová bezpečnostní situace se zhoršila po kapitulaci NATO v Afghánistánu a tuto zemi znovu ovládlo teroristické hnutí Tálibán," pokračoval. Situaci označil za afghánský Mnichov, který povede ke zvýšené migraci z Afghánistánu a novým teroristickým útokům, které budou podobné útoku na newyorkská Dvojčata 11. září 2001.

Související obsah

"Druhým nebezpečím, které se objevilo v Evropě, je tzv. zelený úděl. Z ekologie se stalo náboženství," pronesl. V důsledku zeleného údělu nám podle něj do budoucna hrozí energetická chudoba a pokles životní úrovně.  

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza se vyjádřil k vánočnímu projevu:

Jedinou cestou je očkování

V projevu se prezident dostal i k tématu pandemie koronaviru. "Vidím očkování jako jedinou cestu proti této pandemii. Ti, kdo vyjadřují názor, že svoboda je očkováním ohrožena, by zřejmě v případě, kdyby se sebevrah chystal vyskočit z okna, tohoto sebevraha nezadrželi, protože by respektovali jeho svobodu volby a tím i jeho smrt," prohlásil.

Související obsah

​"Původně jsem byl toho názoru, že povinné očkování není nezbytné. Svůj názor jsem postupně měnil tak, jak přicházely nové a nové vlny koronaviru. Jsem přesvědčen, že povinné očkování je nejjednodušší cesta, jak potlačit pandemii," dodal.

Téma povinného očkování směřoval především k nové vládě, která má podle něj před sebou tři základní úkoly. Jedním z nich je právě potlačení pandemie, což podle něj bez očkování nelze.

Sociolog Jan Herzman reagoval na vánoční projev prezidenta Miloše Zemana:

Energetická krize a zrušení daňových výjimek

Nová vláda se podle Zemana musí také vyrovnat s energetickou krizí. "Musíme se vyvázat ze zeleného údělu pro Evropu, který je hlavní příčinou nárůstu cen energií," apeloval.

Související obsah

​V souvislosti s energetickou otázkou vyjádřil podporu jaderné energetice. "Neudělali jsme téměř nic pro to, abychom začali stavět nové jaderné zdroje," zazněla z jeho úst kritika.

Zkritizoval také návrh státního rozpočtu, který podle něj není dost úsporný a proinvestiční. On sám navrhuje zrušit především daňové výjimky. "Kdyby se zrušily všechny, ušetřilo by to 380 miliard korun a měli bychom vyrovnaný rozpočet. Daňové výjimky jsou porušením principu daňové neutrality a zásady, že daně mají platit všichni," konstatoval.

Na závěr vyzval k odvaze. "Můj projev nebyl konejšivý, ale problémy, které máme, jsou reálné. Je potřeba o nich nejen mluvit, ale řešit je a bojovat s nimi," zakončil svůj proslov.

Na celý záznam z vánočního projevu prezidenta Miloše Zemana se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz