Koronavirus

Některé pilulky proti covidu-19 mohou být v kombinaci s jinými léky riskantní

Některé pilulky proti covidu-19 mohou být v kombinaci s jinými léky riskantní
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Nové léky od společností Pfizer a Merock proti covidu-19 by mohly být riskantní v kombinaci s jinými léky. Upozorňuje na to americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Na trh by mohly brzy přijít nové léky proti covidu-19. Vyvíjely je farmaceutické společnosti Pfizer a Merock. Zdá se ale, že uvedení nebude tak jednoduché. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se totiž obává, že nový lék Paxlovid od společnosti Pfizer by mohl být riskantní pro pacienty, kteří užívají ještě jiné léky. Informoval o tom portál NBC News.

FDA lék od Pfizeru zatím povolil pro užití u dětí a dospělých od 12 let s mírným až středně těžkým průběhem covidu-19. Jedna z látek, kterou Paxlovid obsahuje, by ale mohla být riskantní v kombinaci s jinými léčivy. Jedná se především o léky na ředění krve, léky na zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi nebo některá anitdepresiva. Paxlovid se rovněž nedoporučuje lidem se závažným onemocněním ledvin a jater. Úřad také doporučuje, aby byli pacienti, kterým by byl lék podán, pečlivě sledovaní lékaři a lékárníky.

Související obsah

​Paxlovid se skládá ze dvou již existujících léků – nirmatrelviru a ritonaviru, který se již dlouhou dobu používá v léčbě HIV. Ritonavir potlačuje klíčový jaterní enzym zvaný CYP3A, který metabolizuje mnoho léků. Existuje tedy obava, že pokud se Paxlovid podá současně s některými léky, které jsou rovněž metabolizovány CYP3A, může jejich hladinu zvýšit na toxickou.

Druhý z léků, Molnupiravir od společnosti Merock, se rovněž ukázal při některých případech jako rizikový. FDA tak jeho užití omezil pouze pro dospělé osoby, a to pouze ve scénářích, kdy jsou jiné možnosti léčby a léčiva nedostupné, nebo pro pacienta nevhodné.

"U některých léků budou jejich účinky po podání některého z nových léčiv proti covidu-19 pravděpodobně velmi lehce zvládnutelné. Na některé si ale budeme muset také dávat velký pozor," řekl k výsledkům FDA Peter Anderson, profesor farmaceutických věd na University of Colorado.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz