Zahraničí

Experti se obávají velké hrozby pro lidi! Koronavirus odhalili u jelenů

Experti se obávají velké hrozby pro lidi! Koronavirus odhalili u jelenů
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Vědci odhalili u volně žijících jelenů běloocasých nejméně tři varianty koronaviru. Podle odborníků mohou být nakažená zvířata velkou hrozbou pro lidi.

Odborníci z Ohia se zaměřili na některé druhy zvířat, které by mohly šířit mutace koronaviru. "Na základě důkazů z jiných studií jsme věděli, že se virus může šířit mezi zvířaty ve volné přírodě. Následně jsme v laboratoři zjistili, že se může šířit z jelena na jelena," citoval portál Daily Star autora studie Andrewa Bowmana.

Právě nakažená zvířata by mohla podle expertů představovat potenciální hrozbu pro lidi. U více než třetiny z 360 druhů zvířat vědci identifikovali trojici dosud neznámých mutací.

Související obsah

Výtěry z čumáku provedli odborníci u jelenů mezi lednem a březnem 2021. "Skutečnost, že se divoká zvěř může nakazit, vede k myšlence, že virus dokáže přežít mimo lidského hostitele," doplnil Bowman.

Zatím není jasné, jak se jeleni nakazili a zda mohou infikovat lidi nebo jiné druhy zvířat. "Pracovní teorie je založená na našich sekvencích, podle kterých lidé nakazili jeleny, a to hned několikrát," vysvětlil Bowman.

Experti se navíc obávají možnosti, že by covid-19 mohl u jelenů zmutovat a následně se přenést na lidi nebo další zvířata.

Koronavirus se stále šíří napříč světem. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz