Koronavirus

Omikron má jiné příznaky než ostatní varianty. Na tyhle symptomy pozor

Omikron má jiné příznaky než ostatní varianty. Na tyhle symptomy pozor
Zdroj: Thinkstockphotos

Silný kašel, vysoká teplota a ztráta čichu a chuti. Tři základní symptomy covidu-19, při jejichž kombinaci má většina lidí jasno, čím onemocněla. Jenomže nová, rychle se šířící varianta má podle expertů jiné základní příznaky. Může to prý vést k tomu, že nakažení koronavirus nerozpoznají.

Jednotky nakažených omikronem už má i Česko. Experti varují, že rozpoznat novou variantu covidu-19 bude těžší než obvykle. Zprvu se totiž projevuje jinak než dosud známé mutace.

Upozornil na to portál Manchester Evening News. Podle zdravotníků z Jihoafrické republiky, kde omikron zaznamenali poprvé, jsou jeho hlavními symptomy únava, bolesti těla a hlavy. Pacienti se nepotýkali se ztrátou chuti ani čichu.

​Britský epidemiolog Tim Spector z londýnské King’s College už delší dobu volá po rozšíření oficiálního seznamu symptomů covidu-19. Ukazuje se, že mnozí infikovaní se začínají léčit příliš pozdě, protože u nich nepropukají klasické příznaky jako kašel, vysoká teplota, a navíc jim zůstává čich i chuť.

Související obsah

Omikron se podle Spectora v řadě případů může jevit jako obyčejné nachlazení. "To ale určitě není důvod přestat být na pozoru. Covid je nevyzpytatelný, a přestože se hodně lidí bude cítit jako při běžné viróze, stále je tady riziko velkého množství dlouhodobých následků," upozornil.

Lidem doporučuje nechat se otestovat, i když mají pouhou rýmu. Podle dosavadních předpokladů se bude omikron šířit rychleji, zároveň má ale ubýt těžkých průběhů.

Podívejte se na reportáž TV Nova o variantě omikron:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz